29 Eylül 2016 Perşembe

Değiştirdiklerim / Gardırop

Kendim aşırı minimalist bir insan olarak tanımlayamam ama 1 yıl boyunca belli hedefleri tamamladım diyebilirim. Minimalizm kavramını Marie Kondo ile keşfettiğim için işe ilk olarak giysilerden başladım. Benim için burada ana nokta kapsül gardırop oluşturmaktı. Tarzımı bildiğim için (genellikle koyu kıyafetlerden yanayım) gardırobumu oluşturmak daha kolaydı.


İpucu 1: Tarzını belirle. Hangi renklerle daha mutlu olduğunu anla. Oluşturmaya başla.

Kapsül gardıropta amaç sezonluk giyilecek 30 parça ürünü belirleyip, kendi aralarında çeşitli kombinler yapmak. Birbirine yakın renkler seçerek giysi skalamı daralttım.

Bir diğer husus ise; ne giyebildiklerimiz ne de vermeye kıyamadıklarımız.  Böyle giysiler için kendime 6 ay süre tanıdım. Eğer 6 ay süre içinde giymediysem daha da giyemem dedim. Ve neredeyse gardırobumun yarısını bu yöntemle temizledim. Neden aldım acaba dediğim o kadar çok giysi vardı ki inanamadım. ( büyük ihtimal zamanında indirimlere fazla takıntılı olduğum için dolabımda oluşan devasa yığının farkına varmamışım.)


Ve sonuç olarak 2 koca poşet giysi çıktı. Çoğunu eşya kumbarasına attım, bazı ürünleri de ikinci el satış yerlerinde sattım kazandığım para ile kapsül gardırobumun eksiklerini tamamladım.  


İpucu 2: Herhangi bir ürünü satın almaya karar verdiğiniz de kendinize 30 gün tanıyın. Süre bittikten sonra gerçekten ihtiyacınız varsa o ürünü alabilirsiniz demektir.

* Sadeleşmeye adım adım devam :)

4 yorum:

 1. Benim tek eksiğim topuksuz ayakkabı
  Buda şart ;)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar, Ben de minimalizm temizik ferahlık az eşlya öz eşya taraftarıyım...ve ben de başladım...sıkıntım çoğu eşyayı bağışladım verdim ihtiyacı olana isteyene...siz bir de sattığınızı yazmışsınız...hangi siteler uygun bu iş için yardımcı olabilirseiniz çok sevinirim..
  bir de kitaplarımdan vazgeçemiyorum :(:(:( takipçinizim...sevgiler saygılar ilkay

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, büyük bir adım atmışsınız sade yaşam için ilk önce sizi tebrik ederim. Nisan ayında paylaştığım 2. El Ürün Satış adlı yazımda çok geniş bir şekilde ikinci el ürün satışını anlattım. Ben genellikle gardrops sitesini kullanıyorum ve çok memnunum.
  Kitaplardan vazgeçmek gerçekten çok zor ama kitabın amacının okunulması olduğunu ve kitaplıkta bekleyerek bu amacı gerçekleştiremediğini düşünün. O zaman kitaplarınızı paylaşmak isteyeceksiniz. Sevgiler :)

  YanıtlaSil