19 Eylül 2016 Pazartesi

Neden minimalizm?

"Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır". Platon’un açıklaması bu soru için yeterli bence.

Tanımıyla başlamak istiyorum ilk olarak. Vikipedide minimalizm, modern sanat ve müzikte, kökeni 1960'lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akım olarak geçmektedir. Minimalist yaşam ise insan hayatındaki maddi ve manevi unsurları ihtiyaçlara göre sınırlayıp en aza indirgeyerek, daha fazla odaklanabilirlik, hareket serbestliği, yaşam konforu ve kalitesi kazandıran yaşam şekli anlayışıdır.


Burada dikkatimi çeken nokta “kalite”. Ne kadar kaliteli yaşıyorum? Zamanımı, eşyalarımı ne kadar kaliteli kullanıyorum? Veya en basitinden çevremdeki insanlar ve onlarla yaptığım iletişim hayatım için ne kadar kaliteli? İnsan bir düşününce korkuyor değil mi. Çok basit gibi görünen bu detaylar aslında hayatımızın bir bütünü.


Neden minimalizm sorusuna cevabım ise tabiki de aşırı tüketim, devamlı yeni bir şeyler alma arzusu. Sürekli bir şeyler tüketmenin yaşam alanımı boğucu bir ortama çevirmekten başka bir işe yaradığı yok maalesef. Kendimden örnek verecek olursam eğer hayatımın bir kısmında sürekli, ihtiyacım olmadığı halde çanta alma arzusu vardı. Sonuçta bir insanın ne kadar çantaya ihtiyacı olabilir ki? Ya da teknolojiden örnek verecek olursam yeni bir sosyal medya hesabı açıyorsun, onu düzenlemek için vakit harcıyorsun, insanları takip ediyorsun, eğlendiğini sanıyorsun ama sonuç hiçte öyle değil.
Bu tüketim çılgınlığının sonu yok maalesef. Hayatımızda sahip olduğumuz eşyalara göre mutlu olmamız anlamsızdır. Hayatı kendimiz için yaşamalıyız, maddelere göre değil.
Ayrıntılardan arınıp, daha sade günler yaşamanız dileğiyle :)

4 yorum:

 1. bendede acıki alışveriş çılgınlığı var idi bitiriyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen kurtulmak lazım o illetten, yoksa peşimizi hiç bırakmayacak :)

   Sil
 2. Merhaba, acaba mail adresinize mesaj atsam vakit buldukça minimalizm hakkında sohbet edebilir miyiz? Ben de ocak ayından beri minimalist yaşıyorum ve etrafımda hiç minimalist bir insan yok ve bu konuyla ilgilide kimseyle konuşamıyorum eğer sizde isterseniz arkadaş olabiliriz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) Tabikide konuşabiliriz, çok mutlu olurum, benim de çevremde minimalist bir arkadaşım yok maalesef :)

   Sil