25 Eylül 2016 Pazar

Zamanı Minimal Kullan

Minimalist yaşama başlarken hayatımda değiştirdiğim ilk olgu zaman. Çünkü zamanın telafisi yok. Biz farkına varmadan su gibi akıyor.

Erteleme: Hepimiz elbet “şu bölümde bitsin kalkacağım” ya da “saat başında çalışmaya başlarım” gibi sözler söylemişizdir kendimize. Özellikle saat başında ders çalışmaya başlamak bir zamanlar en sevdiğim olaydı. Çünkü o saat başı hiç gelmiyordu. Zaman kaybı cümleleri çok zararsız gibi görünseler   de, yaşamınıza, eğitiminize, kariyerinize önemli hasar yaptı.

Alarm kurun: Bazen 5 dakikalığına video izlemek, televizyona bakmak  15, 20,30 dakikalara hatta 1 saate kadar çıkabiliyor. Bu kötü alışkanlığı yenmek için telefonlarda sayaçlarınızı veya birçok çeşit zaman yönetimi uygulamasını kullanabilirsiniz. Örneğin; ben 30/30 uygulamasını kullanıyorum.

Önceliklerinin farkında ol: Herkesin söylediği, her yerde yazılı olan bir cümle olabilir. Ama üzerinde düşünülecek çok fazla detay saklı. Bence ilk olarak kişi kendisi ile konuşabilmeli. Bu gün yaşama amacım ne, neler yapsam bana fayda sağlar. Bugün zamanı mı televizyon karşısında boşa mı geçirmeliyim, ya da 50 sayfa kitap mı okumalıyım. Zamanı minimal kullanmakta en önemli nokta bu bence. Öncelikleri belirleyip, odaklanmalıyız. Günlük, haftalık, aylık hedefler koymalıyız. Örneğin; sağlıklı yaşam için bu ay haftada 3 gün spor yapacağım, ya da bu yıl kendimi geliştirmek için 50 kitap okuyacağım gibi.Kendi rutininizi oluşturun: Geçen sene yabancı dil sınavına çalışırken uygulamaya başladığım bir yöntem. Her gün aynı saatte kalkar, kahvaltı yapar, okula ve kursa gider, aynı saatte eve döner akşam rutinimi uygulardım. İlk 15 gün zor olsa da, daha sonra rutinimde bir aksaklık yaşadığım zaman içim rahat etmezdi.

Ajanda, takvim uygulaması kullanın: Takvim uygulamalarını açıkçası pek fazla kullanamıyorum. Benim olayım yazmak. Kalemi ve defteri hissetmeliyim yani. Uyandığımda ilk işim ajandamı düzenlemek olur. Yapılacaklar listesi hazırlamak günümün daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Ajanda kullanmak sizi hedefinizi götürmede adeta ana araç konumundadır. Şu an  Sinek Sekiz’in ajandasını kullanıyorum, 2017’de ise kendi ajandamı (bullet journal) planlamayı düşünüyorum.Kendine yüklenme: Aşırıdan uzak dur. Kendini mükemmelliğe zorlama. Çizelgende elbet aksaklıklar olabilir. Böyle durumlarda hemen pes etmemeliyiz. Açığı kapatıp, yola devam etmeliyiz.

* Sade ve Verimli günler dilerim :)


2 yorum:

  1. Spor konusunda sıkıntı yaşıyorsanız gymra.com adresini ziyaret edin :)

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler :) Bugün sayende bolca uygulama keşfettim :))

    YanıtlaSil