9 Ekim 2016 Pazar

Değiştirdiklerim / Kitaplar

Merhabalar! 

Minimalizm yaşam tarzını benimsedikten sonra en zor olan değişim bölümünü paylaşacağım bugün. Kitaplarım.

Her yıl yeni bir kitaplık almak zorunda olan bir insandım. Odamın bir duvarı, balkonumun bir kısmı kitaplarım ile doluydu. Ama bu durum tabii ki de istediğim yaşam tarzına uymuyordu. Aslında bu konuda çok fazla tartışma bulunmakta. Benim fikrim kitapların minimalizmi benimsemesi. Alıyorum, okuyorum, kitaplığa koyuyorum. Birçoğuna sadece bir defa bakmışımdır. Kitapların amacı bu değil. Birçok insana ışık tutması bence kitapların amacı. Bu yüzden duygusallığı bir kenara bıraktım, hepsini kategorilere ayırdım. İlkokul kütüphanesi, lise kütüphanesi gibi yerlere bağışladım. Sadece başucu kitaplarım benimle kaldı. 


Nasıl kitap okuyorsun o zaman derseniz cevabı çok basit. Kindle kullanıyorum. Öyle kitap mı okunurmuş ön yargısını bir kenara bıraktım paperwhite 3 modelini aldım. İnanın daha önce neden almadım diye kızdım, bence normal bir kitaptan hiçbir eksisi yok. Hatta fazlası var bile diyebilirim.  


Ve bir de yıllar boyu biriktirdiğim Bilim Çocuk, Bilim Teknik dergilerime sıra geldi. Dergilerimi de yıllarına göre ciltleyip oturduğum ildeki köy okullarına dağıttım. Bir kenarda yığılı bir şekilde durmalarının hiç kimseye faydası yoktu.


Bilgi paylaşınca güzeldir :)
Sade günler dilerim.

4 yorum:

 1. Harikasınız...ben de sadeliği, tüketim çılgınlığını çok sık düşünüyorum bu ara...haftasonu 4-5 torba eşya çıkardım evden.. vermek güzel...rahatlıyor insan..tabi yerini tekrar gereksiz doldurmamak kaydıyla :)
  ben bir yola girdim bakalım becerebilecek miyim.. ama bu yolda ne kadar yapsam kardır diye düşünüyroum..
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) Çok iyi yapmışsınız etrafımızdaki fazlalığı azaltmak insanı gerçekten çok rahatlıyor, en önemli noktada bu işi sürdürebilmek dediğiniz gibi :) Yoldaki maceralarınızı benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
   Sevgiler :)

   Sil
 2. çok zro olmıycaksa blogunuza email takip sisetimi ekleyebilriseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 3. Tabi ki de, hemen ekleyeyim :)

  YanıtlaSil