23 Ekim 2016 Pazar

Değiştirdiklerim / Sosyal medya

Sıcacık bir Pazar gününden herkese merhabalar, umarım iyisinizdir, ben bu sıralar biraz diken üstünde yaşıyorum. Malum işsizim, birkaç yere iş başvurumu gönderdim haber bekliyorum. Stres kat sayım baya bir yüksek. Neyse bugün sade hayatım ve sosyal medya üzerindeki değişimlerden bahsetmek istiyorum.

Hayatımın 16-20 yaşları arasında aşırı aktif sosyal medya kullanıcısıydım. Piyasadaki bütün sosyal medya uygulamaların da hesabım vardı ve sıkı bir takipçiydim. Yani olayı açacak olursam sabah ilk işim bütün hesaplarımı gözden geçirmekti. Tabi 30 dakika rahat harcıyordum, sonra okula yetişme telaşı derken üniversitede genellikle birinci derslere geç kalıyordum. Zaman açısından neler kaybettiğimi sonradan anladım.Bana zarar veren bir diğer olay sahte bir yaşam sürmekti. Takip ettiğim kişiler, arkadaşlarım olsun sanki herkes pembe bir toz bulutun üstünde gibi yaşıyorlardı. Benim hayatım ise monotonluktan ibaretti. Bu durum beni mutsuz etmeye başladı. Kendimi boş yaşıyormuş gibi duruma yönlendirdi. Başka bir takıldığım olay ise okulda aramızın o kadar iyi olmamasına rağmen bazı arkadaşlarımla sanki çok iyiymiş gibi paylaşımlarda bulunmamızdı. Oysa okulda birbirimize zorla bakıyorduk. Bu durum benim için son damlaydı. Bu sahte hayatın içinden kurtulmalıydım.Değiştirirken ilk başta zorlandım diyebilirim. İlk olarak gün içinde akşam sekizden sonra sosyal medya hesaplarıma bakmayacağım diyerek kendime kurallar koydum.  Ancak iki gün uygulayabildim. Sonra düşündüm Ebru bu böyle olmaz bunların kökünü kurutacaksın kızım dedim. Tabi bu sıralarda minimalizm felsefesini yeni keşfetmeye başlıyordum. Ve bir akşam instagram, swarm, snapchat, twitter hesaplarımın hepsi gitti. Bu duruma en çok erkek arkadaşım şaşırdı tabi :) Şaşırmakla kalmayıp e hadi benim hesapları da kaldır zaten pasif kullanıcıyım diyerek ten bana katıldı.

Sonuç olarak bu durum bana birçok şey kattı. En önemlisi yirmi dört saat artık bana yetiyordu. Sabahları otuz dakikamı kim ne yapmış ne paylaşmış yerine spor yaparak kullanıyorum. Ve tabi sahte arkadaşlıklardan uzak durmak bana kendimin ne kadar değerli olduğunu hatırlattı.Kendinizi sevin, sahteliklerden uzak durun ve sade kalın :)Dipnot: Maalesef kendimi sosyal medyadan tam olarak soyutlamış bir şekilde tanımlayamam. Facebook ve goodreads hesaplarım bulunmaktadır. Sizde eğer benim gibi bir kitap kurduysanız goodreadse beklerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder