17 Kasım 2016 Perşembe

Reklamlar ve Minimalizm

Bana göre hayatımızda en tehlikeli şeylerden biri bu kadar çok reklama maruz kalmamız. Sınırlı zamanımız, sınırlı alanımız var. Öyleyse neden sürekli bir yerleri doldurma peşinde koşuyoruz? Veya neden “giyecek bir şeyim yok” gibi saçma cümleler kuruyoruz?

Minimalizmin ana teması kendine neye ihtiyacım var diye sorabilmektir. Alacağım şeye gerçekten ihtiyacım var mı yoksa bir anlık heves diye mi alıyorum. Minimalizm bize durmayı, düşünerek hareket etmeyi sağlar.

Tabi reklamlar da bu durumun tam tersi bir olaydır. Sürekli al al, indirim, sezon başı, sezon sonu gibi kelimeleri hemen her yerde görebilmekteyiz. Bizi düşünmeden hareket etmeye zorlar adeta.


Sadece satın almayla ilgili değil bu durum. Kendimden örnek verecek olursam en basitinden bir telefon uygulamasını indirmem. Vaat ettikleri notlarımı daha düzenli hale getirmek, günümün daha da verimli geçmesini sağlamak. Bu uygulamaya notlarımın resimlerini tek tek çekerek başladım ve bir günümü yedi bu resim işi. Bir anlığına zamanımın sınırlı olduğunu unuttum. Ve uygulamaya dönüp bakmadım bile daha sonra. İşte bu yüzden bu kadar çok reklama maruz kalmak beni rahatsız ediyor.

Tabi ki reklamları veya reklam şirketlerini suçlamıyorum. Herkes işini yapıyor. Suçladığım tek şey ortada dönen bir oyunun olması. Kendi çapımda bu oyuna başkaldırı uyguluyorum. Olabildiğince reklamlara maruz kalmaktan uzaklaşıyorum. Vaat ettiklerine ya da kış sezonun gelmesiyle vitrindeki yeni ürünlerden uzaklaşıyorum.İlk olarak çeşitli markaların telefona mesaj göndermelerini iptal ettirdim.

İhtiyacım olduğu zaman alışveriş merkezine gidiyorum, gittiğim de ise sadece kahvemi içer çıkarım.

Ve tabi ki de evde kendi yemeğimi kendim yapıyorum. Küçük bir adım gibi gelebilir ama hayatınız da çok şeyi değiştirecektir.

Sade günler geçirmeniz dileğiyle :)4 yorum:

 1. Ben de bir sürü reklam bildiri mesaj ve emaillerini iptal ettirdim. saniyeler darken toplasan epey vaktini alıyor insanın ona verilen dikkat...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle farkına bile varmıyor insan, en iyisini yapmışsınız :)

   Sil
 2. :) Nihayet ben de bloguma sadeleşme konusunda yazabildim.. blogunuzu da takip ettiğimi belirttim yazımda :)
  http://loveandsmile.wordpress.com/
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç olsun güç olmasın :) Çok teşekkür ederim hemen okumaya geçiyorum. Sevgiler :)

   Sil