9 Kasım 2016 Çarşamba

Sadeleşen 5 Madde


Merhabalar :) Yirmili yaşlarımın ilk yarısında olmam yani hayata karşı tecrübemin az olduğunu fark ettiğim dönemdeyim bu sıralar. İşler bazen planlandığı gibi gitmiyormuş. Bu durum bende biraz motivasyon kaybı yaşatsa da küçük bir cümle kendime getirdi neyse ki.

“Motivasyon konusundaki en önemli şey, hedef belirlemektir. Daima bir hedefin olmalıdır. ” Francie Larrieu Smith

Bu sözden yola çıkarak kendim için belirlediğim ilk 5 minimalist maddeyi paylaşacağım.

       1-    Sahip olduğum eşyalar: Ne kadar az eşyaya sahip olursam kendimi o kadar özgür hissettiğimin farkına vardım. Kendime ve çevreye olan sorumluluğum daha az olduğunu fark ettim. Karmaşıklık bize mutsuzluktan başka bir şey getirmeyecektir.     2-  Zaman kullanımı: Birinci madde ile paralel yürütmekte olduğum madde. Özgürlüğüm arttıkça zamanı daha planlı kullanmaya başlıyorum. Örnek olarak hafta sonları temizliği verebilirim. Sade yaşama başlamadan önce kocaman bir yığın ütü, toz alma (özellikle kitaplığım tam bir işkenceydi) yüzünden koca cumartesi günüm gidiyordu. Şimdi ise sahip olduğum kapsül gardırop ve e-kitap okuyucum ile cumartesi günümü kendime ve sevdiklerime ayırabiliyorum.

      3-   Negatif duygular: Aslında her şeyin zihinde bittiğini sonradan anlayanlardanım. Zorluklar karşısında kolay kolay pes etmemeliyiz, savaşmalıyız. Sadece zorluklardan bahsetmekte yanlış olacak. Kıskançlık, kibir, öfke bütün bu negatif duyguların başı da biziz sonu da. Olabildiğince bu duyguların yerini pozitif duygulara bırakmayı hedefliyorum.

      4-   Hedefler: Hayatta her şeye yetişmek istiyoruz veya bütün konularda mükemmel olmak. Böyle düşündüğüm zamanlarda gerçekten çok yıpranmıştım yani neye yetişeceğimi şaşırmıştım. Bunun yerine kendime yıllık 3 hedef belirledim. Sayıyı aza düşürünce hem motivasyonum arttı hem de yaptığım işi daha zevkli hale getirdim.      5-  Kelimeler: İletişim sırasında boğucu bir kelime yığınından kaçınmak ve dedikodudan uzak durmak.


Sade günler dilerim.

2 yorum: