2 Aralık 2016 Cuma

Minimalizm ve makyaj

Bugün kendimle ilgili bir olayı açıklamak istiyorum. Bu kızın zamanında makyaj ve alışveriş konularını içeren youtube kanalı vardı. İndirimleri asla kaçırmazdı bu kız, ne var ne yok düşünmeden alırdı. Bu benim için gerekli mi ya da evde zaten var almasam mı gibi akla yatkın cümleler kurmazdı. E peki sonra ne oldu? O kadar ürün birikti bir güzel. Oh bide onları yerleştirme sorunu çıktı. Tabi o aralarda yeni çıkmıştı ikea çekmece içi düzenleyiciler hemen aldım yerleştirdim bir güzel. Gelsin bakalım makyaj koleksiyonum videosu. Bide aylık favoriler videosu vardı zaten ondan hiç bahsetmiyorum bile. Sakın yanlış anlaşılmasın o tür videolara veya kanallara karşı bir tutumum yok. Demek istediğim şey ben yaptıysam herkes yapabilir. 

Düzenlemeden önceki hali:


Eğer bu kız gidişat iyi değil haydi toparlan ne bu tüketim çılgınlığı dediyse, içinde minnacık bir kıvılcım olan herkes yapabilir. Verdiğim radikal karar sonrası ne var ne yok her şeyi önüme yığdım. Ve inanın yarısından çoğunun son kullanma tarihi içler acısıydı. Ya gerçekten bir insan 6 farklı markanın fondötenine neden ihtiyaç duysun. Gerçekten anlam veremiyorum. Ve bunun gibi birçok şey daha. Neyse yığdım önüme yarısından çoğu çöpü boyladı zaten. Bu arada ben çöpe atıyorum kardeşimin arkadan “abla bunları alabilir miyim?” sorusu da ayrı dertti zaten. Velhasıl 5 gün önce son atış işlemleri tamamladım. Evet, itiraf ediyorum 1 yıldan fazla bir süredir bazı kutuların içinde, baza altında (!), eski çantaların içinde makyaj malzemesi bulmuşluğum oldu. Artık ev temizlendi, görev başarıyla tamamlandı. Belli bir makyaj çılgınlığı dönemi geçirmişim çok şükür atlattık :)

Son çöpe giden makyaj malzemelerim :


Yalnız birkaç küçük tavsiyem olacak;
* İlk olarak bölüm bölüm başlayın. Mesela bir gün ojeleri düzenleyin. Renkleri ayırın, seçtiğiniz renk kategorisindeki ojeleri ayırmaya başlayın. Yoksa çok karışıyor.
 Hemen atmayın. Küçük pişmanlıklar olabiliyor. Başıma geldi ben uyarıyım aman. Yıllarca dolabımda durmuş zaten iki gün de ayırdıklarımın yanında dursun bir şey olmaz yani.
* Son kullanma tarihi çok önemli. Çok çok sonra fark ettim.
* Markaları biraz araştıralım. Hayvan deneyleri yapılmış mı diye. Şu an emin olamadığım ama bitirmeye çalıştığım birkaç ürün var, onlar bitsin bir daha o markadan bir şey almak istemiyorum.
* Son olarak makyajsız çok güzeliz. Özellikle genç yaştaki arkadaşlarımız o kadar kimyasalı cildimize uygulamamıza gerek yok. Bırakalım hava alsın yüzümüz. İnanın insan fark ediyor. Yaklaşık 1 yıldır fondöten kullanmıyorum, çok özel günlerimde kapatıcı, bb krem kullanıyorum ve eve geldiğim an cildim boğuluyormuş gibi oluyor. Hemen çıkartmam gerek diyorum. Gerçekten hiç gerek yok.


Ve geldim son noktaya. Benim için bu kadar makyaj malzemesi yeterli. Kendimi bu durumda mutlu hissediyorum. İçim rahatsa olay bitmiştir tabi.

Mutlu günler dilerim :)

2 yorum: