12 Aralık 2016 Pazartesi

Minimalizm Ve Şimdi

    Merhaba minimalist arkadaşlarım ve sana da merhaba kafamdaki ses. Susmayacaksın dimi? Dersler, sınavlar, yapılacaklar, kendime vakit ayırma ve daha neler neler. Kafamda bir tane kapatma düğmesi olsa sadece 5 dakikalığına hepsinden kaçsam diyorum. (Uykumda da peşimi bırakmadıkları için bu fikir aklıma geldi tabi.) Tamda böyle bir karmaşanın içindeyken elime Şimdinin Gücü adlı kitap geçti. Çoğu yeri not aldım uygulanacak çok şey var yani.Odaklanmak. Şimdiyi yaşamak. "Hiçbir şey şimdinin dışında var olamaz." Şu an yaptığım iş yazı yazmak kafamdaki bütün sesleri kapatıp bu işe odaklanmalıyım. Bu durumu minimalizme benzettim açıkçası. Fazlalıklardan kurtulmak, kafamdaki fazlalıklardan bile.

"Her an geçmişi geride bırakın. Sizin ona ihtiyacınız yoktur. Ona sadece şimdiki an’ı mutlak şekilde ilgilendirdiği için başvurun."Geçmişte hepimizin yaşadığı başarısızlıklar, kötü sonuçlar var. Yaşadığım başarısızlıkları düşünmek bana anksiyeteden başka bir şey getirmeyecektir.

"Soluk alıp verişinizin farkında olun. Havanın bedeninize girip çıkmasını hissedin." Yaşamımızdaki amacı, sahip olduğumuz şeyleri düşünmek insanı mutlu hissettirecektir. Başlayan her yeni gün için ulaşılabilir hedeflerimiz olmalı. Her yeni gün için şükür etmeli insan. İşte o zaman hayatın bir anlamı olacaktır bence.

"Bedeninizin gevşemiş olduğundan emin olun. Gözlerinizi kapayın. Birkaç derin nefes alın. Karnınızdan doğru nefes alıp verin. Onun her nefes alıp verişte nasıl hafifçe genişleyip büzüldüğünü gözlemleyin. Sonra bedenin tüm içsel alanının farkında olun. Onun hakkında düşünmeyin, onu hissedin. Bunu yaparak, bilinci zihinden geri çekmiş, ona yeniden sahip çıkmış olursunuz."

   Ve daha bir çok kıymetli cümle kitapta bulunmaktadır. Minimalizm ile bağlantılı olanları  sizlerle paylaşmak istedim. Sade günler dilerim.

2 yorum:

 1. Paylaşım için teşekkürler...
  Sabah akşam nefes egzersizi yapmak iyi geliyor..ve şükür günlüğü gibi birşeyler yazmak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)
   Evet kesinlikle katılıyorum nefes egzersizleri baştan aşağı iyi geliyor, şükür günlüğünü nasıl tutuyorsunuz ?

   Sil