15 Ocak 2017 Pazar

Adım Adım Sıfır Atık

Merhabalar :) Bir önceki yazım da hayatımdaki atıkları azaltmaktan bahsetmiştim. Ve birçok kişinin de bu düşünceyi benimsemiş olması beni çok sevindirdi.

 Bugün ise kararlarımı uygulamaya karar verdim. Araştırdım ve yorumlardan gelen önerileri not ettim. Ortaya 5 maddelik rahatlıkla herkesin uygulayabileceği plan çıkardım.1- Ambalajlı Ürünler: İlk olarak hayatımdan ambalajlı ürünlerin çoğunu çıkartmaya karar verdim. Özellikle abur cuburlara artık kendimi olabildiğince soğuttum. Hepsi plastik içinde muhafaza oluyor zaten. Uzak durmak en iyisi. Evde yoğurdu kendim yapıyorum. Süt, tereyağı ve peyniri de köy ürünleri satan gide gelen arkadaş olduğum bir amcadan temin ediyorum. O da alıştı artık inekli süt şişelerime :)

2- Kavanoz: Bakliyat ürünleri, kahve gibi kuru gıdaları satın almak için harika bir yöntem. Boş kavanozun ağırlığını ölçtükten sonra rahatlıkla alışveriş yapabilirim. Aynı şey bez torbalar içinde geçerli tabii. Ayrıca kavanozları yemek saklama içinde kullanabiliriz. İnstagramda görmüştüm salatanın malzemelerini tek tek kavanoza dolduruyorlar, acıkınca da hafif sallayıp afiyetle mideye götürülüyor. Kütüphane de uzun zamanlar geçireceğim günler geliyor yavaştan. Yemek sorununu bu şekilde halledebilirim :)

3- Bez çantalar: Alışverişte poşet kullanmak yerine ürünlerimizi bez çantaya koyabiliriz. Hem plastik kullanmamış oluruz hem de taşıma daha kolay olur. 

4- İkinci el: Bu konuyla ilgili artık çok fazla güvenilir uygulama var. Ben şahsen Gardrops uygulamasını kullanıyorum ve birçok kullanmadığım giysimi bu yolla sattım. Eğer ihtiyacım olan bir şey ile karşılaşırsam ilk olarak ikinci el ürünlere göz atacağım.

5- Pazardan alışveriş: Marketlerden meyve sebze almak yerine haftada 1-2 güz pazara gitmek hem maliyeti düşürmekte hem de daha taze ürün satın almayı sağlamaktadır. Evde annem zaten haftada bir kere gitmezse olmuyor :)2017'nin 3. haftasında sıfır atık hedeflerimi oluşturdum artık. Şimdi uygulama zamanı. Sıfır atık planlarınızı benimle paylaşmayı unutmayın.O zaman sade ve çöpsüz günler dilerim :)

* Görseller Pinterest'ten alıntı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder