7 Ocak 2017 Cumartesi

Alışverişten Kaçış

Belki de en çok kural yıktığımız nokta bir şeyler alma isteği. İhtiyacımız olmadığı halde sadece beğendiğimiz için aynı kazağın farklı 2 rengini almak, ya da hiç kullanmayacağımız evimize yakışmayan dekoratif bir ürünü indirimde diye kendimizi satın alma mecburiyetinde hissetmek. Ve daha neler neler. 30 gün minimalizm kuralını uygularken evin içinden çıkanlara pes ettim. Ben bunu neden almışım, ne işime yarayacak gibi cümleleri fazlasıyla kullandım. Son kullanma tarihi geçen ürünler mi dersiniz, etiketi duran hiç giyilmemiş giysiler mi…


Baktım bu iş böyle olmayacak kendime 5 kural koydum alışverişten kaçmak için. Ben de işe yaradı belki sizlere de yardımcı olur. Tabii bunları uygularken sabırlı olmayı, kendimize sahip çıkmayı unutmuyoruz :)

1-      Alışveriş merkezlerinden olabildiğince uzak durmak. Arkadaşlarla bulaşacağım zaman ya da kafa dağıtmak için alışveriş merkezi dışındaki kafeleri, parkları kullanmak daha iyi bir yöntem. Görmezsek bizi etkilemez. Ya da buluşmalar da illa bir kişinin eksik bir şeyi oluyor onu almak için mağaza mağaza dolaşıyoruz. E sonra gelmişken şunu alıyım derken iş ciddileşiyor. Uzak durmak en iyisi.

2-      “Zayıflayınca giyerim ya” cümlesini kafadan silmek. Olmuyor giyilmiyor. Ne ben zayıfladım o kadar, ne de o elbise giyildi. En iyisi bedene uygun almak. Tabii ihtiyaç varsa.

3-      İndirim var, ucuzlamış diye almak. İnsan indirimi görsün yeter ki o etiketlerin renkli olduğunu görsün. Zor duruyoruz değil mi, içimiz kıpır kıpır oluyor. Ama mecbur muyum almaya hayır. Neden alıyorum o zaman. İndirimde diye mi. Evet. Aferin alkış o zaman. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. İndirim mesajlarından uzak durmak en iyi yol. Özellikle kozmetik markalarının. Benim cebimi ve zamanımı çok yaktılar. Aman uzak duralım.

4-      Kafa dağıtmak için alışverişe çıkmak. Günümüzün en büyük sorunlarından biri belki de. Evet gerçekten sorun tanıdığım birkaç arkadaşım bununla mücadele etmeye çalışıyor. Sırf aklımızdaki düşünceyi, kaygıyı, stresi unutmak için alışverişe yönelmek. Doğru karar vermemizi de engellemekte. Kafa dağıtmak için daha güzel aktiviteler varmış, sonradan fark ettim.

5-      Ve sırada belki de 4 maddenin ana kaynağı olan ilk görüşte beğendiğini almama. Gerçekten çok faydasını gördüm. Mesela bir gömlek diyelim çok güzel, mağazada gördüğüm zaman çok beğendim. O an ihtiyacım var gibi, “hadi al al” diye kulağıma fısıldıyor biri sanki. Ama orada dur dedim. 1 gün bekle, sadece 1 gün bakalım kararım değişecek mi. İnanın değişiyor. Eve gittiğim an dolabı açtığım zaman aslında ihtiyacım yokmuş diyorum. Hem kapsül gardırobumu da bozmamış oluyorum. Hem de kendimi ilk görüşte satın alma sevdasında kurtarmış oluyorum.       Benim kurallarım bu kadarcık. Önemli olan kendimize sahip çıkmak. İhtiyacımız olanların listesini hazırlayıp, öyle alışverişe çıkmak. Uyguladığınız başka kurallar varsa benimle paylaşın lütfen. Sade günler dilerim.
Sevgiler   
            

2 yorum:

  1. Gerçekten ihtiyacın var mı diye kendime sorup duruyorum :) ve genelde hayır cevabını alıyorum ve almıyorum :) çok özel ve çok ihtiyaç olmadıkça iyi oluyor bu :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle iyi oluyor. Bilinçli tüketicilik diye buna denir :)

      Sil