25 Ocak 2017 Çarşamba

Dijital Minimalizm

Sadeleşmeyi hayatımın her yönünde uygulayacağımı önceki yazılarımda belirtmiştim. Bugün bilgisayarı ele almak istedim. Kullandığım bilgisayar çok dağınıktı. Her yer her yerde diyebilirim.
Özellikle makale araştırırken ya da çeviri sırasında dosyaları bulamama ( çünkü dosyalara anlamsız adlandırmalar yapıyordum) yanlışlıkla silme ( evet başıma çok geldi, çok çektim bu konuda) gibi hatalar yüzünden zamanım gitti, aşırı strese girdim. 

Hayatımdaki düzenimi dijital alana yansıtamıyordum. 

Neyse ki biraz özenle bu alanı da sadeleştirip, toparladım.


Daha önce sosyal medya üzerine yaptığım değişiklikleri yazdığım için telefondan bahsetmeyeceğim. Bu yazı bilgisayar üzerine odaklı olacak. 

1- Masaüstünü Temizle: Etrafım ne kadar düzenli olursa kendimi o kadar sakin hissediyorum. Düzensizliğin stres oluşturduğu insanlardan biriyim bende. Masaüstü de düzenli olursa aradığım şeyi bulmak kolaylık sağlayacaktır. 

2- Kullanmadığın uygulamaları sil: Uzun zamandır kullanmadığın, bilgisayarı işgal eden uygulamaları düşünmeden sil. Uygulamaları silmen ayrıca bilgisayarın performansına da yansıyacaktır.

3- Yer işaretlerini temizle: Sanırım yüzden fazla yer işaretim vardı. Okurum, bakarım, izlerim diye ayırmıştım tek tek. Ama bir yıl geçmesine rağmen beş tanesine anca bakmışımdır. O yüzden kendimi kandırmayıp, bakabildiklerime baktım diğerlerini ise temizledim.

4- Karşıdan yüklemeleri temizle: Her defasında unuttuğum bir olay. Belgeyi indiriyorum, direk açıp bakıyorum işim bittikten sonra karşıdan yüklemeler klasörünü temizlemeyi unutuyorum. Sizde benim gibi fazla pdf türü dosya indiriyorsanız, karşıdan yüklemeler klasörünü temizlemeyi unutmayın. Fazla zamanınızı almayacaktır.

5- Aylık temizleme: Bu adımları aylık olarak tekrarlıyorum. Klasörler, yer imleri ve sosyal medyayı düzenli olarak takip edip, temizleyince herhangi bir karışıklık yaşamıyorum. 

Dijitali yaşamı sadeleştirmekte uyguladığınız ipuçları varsa paylaşmayı unutmayın :)

Sade günler dilerim


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder