19 Ocak 2017 Perşembe

Plastik Kullanmamak İçin 3 Neden

Etrafınıza bakın. Çevrenizdeki eşyalara. Pek çoğu plastikten yapılma değil mi? Plastik kullanımı gerçekten sabrımızı sınıyor. Sanki başka seçenek yokmuş gibi içine çekmeye çalışıyor. 

Günümüzün en büyük üretim-tüketim problemi bence plastik. Bir bebek bezinin ve ya plastik şişenin doğada çözünmesi için 450 yıl geçmesi gerekiyor. 450 YIL.
Ve ne acı ki yolların kenarında, tarlalara, bahçelere atılmış o kadar çok bebek bezi var ki insanın üzülmesi elinde değil. Söylenilecek söz de yok tabi. Arabayla yolculuk sırasında ya da yürürken ebeveynlerin çocuklarının gözleri önünde herhangi bir çöpü sanki normal bir davranış gibi atmasına da diyecek söz yok. İki gün önce karşılaştım bu manzara ile yolda arabada giderken çöp şişesini alıp pencereden atıyor. Sorsan ama evi pırıl pırıldır. Güzelce süpürür, temizler evini. Ama bu yaşadığımız çevre, dünya bizim evimiz değil mi? İnsanların bunun farkına varamama beni gerçekten çok üzüyor. 

İçimi döktüm rahatladım :)

Peki neden hayatımızdan olduğunca azaltalım  plastik ürünleri. 

1- Geri Dönüşümleri Kolay Değil: Maalesef plastiklerin çoğu geri dönüştürülemiyor. Bu sayfadaki makalede acı gerçekler anlatılmış. Eğer plastik almak zorunda olursak, geri dönüşümlü olup olmadığına dikkat etmeliyiz. 


2- Plastik Petrol Ürünü: Plastiğin ham maddesi doğada saf halde bulunan element değil. Bildiğimiz petrol ürünü plastik. Yediğimiz ürünler, soluduğumuz hava ile petrol vücudumuza girmektedir. Aynı zamanda birçok plastik bileşeninin kanser ve diğer kronik hastalıklar ile ilişkisi olduğunu da unutmamak lazım. Bu makale kanser ve plastik ilişkisini ortaya koymaktadır. 

3- Yalnız Değiliz: Bencillik yapmaya gerek yok. Bu gezegende yalnız yaşamıyoruz. Bizimle birlikte yaşayan bitkileri ve hayvanları unutmamak gerek. Plastiklerin %80'inin denizlere doğru taşındığı belirlenmiştir. Denizdeki canlılar çöpü, plastiği ayırt edemiyor ve yemeye çalışıyorlar. Plastik sindirilemediği için birçok deniz canlısı açlıktan hayatlarını kaybediyor. Veya hepimizin gördüğü bir sahne deniz kaplumbağaların plastik içine sıkışıp kalması, yaralanması.  Benim bahsettiğim sadece 3 madde. Kim bilir daha ne kadar çok maddeler var. Akıllı seçimler yaparak kendimizi ve çevremizi korumak mümkün.

Sade günler dilerim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder