30 Ocak 2017 Pazartesi

Sıfır Atık Öğle Yemeği

Yeni bir haftadan herkese selamlar !! Bugün yine yemek hakkında konuşacağız. Bu konuyu araştırmaya başladığım zamanlarda ilkokul günlerimi hatırlamıştım. Ne kadar da güzel bir davranışmış beslenme çantası taşımak. Yıllar sonra bu alışkanlığa tekrar dönmek istedim. Üniversitenin kütüphanesinde çok fazla vakit geçiriyorum. Malum öğrencilik. Hayatımı sadeleştirmeden önce öğle yemeğini ya kek, çikolata gibi abur cubur ile geçiştirirdim ya da merkeze iner yemek yer oradan da kütüphaneye geri dönerdim. 

Zamanında yaptığım bu iki davranış şimdiki bana hiç uymuyor! Daha az atık yaşamaya ve sağlıklı beslenmeye başlamam ilk seçeneğe, zamanı minimal kullanmak ve çevreye olan bilincimin artması da ikinci seçeneğe pek uygun gözükmüyor. 
Ve sonunda kendi yemeğimi yapıp götürmeye başladım. Sabahtan hazırlayıp saklama kabına koyup (tupperware ürünlerini kullanıyorum, çantamda herhangi bir dökülme olayı yaşamadım) karnım acıktığında sessizce bir köşede yemeğimi yiyorum :) Kavanozda yemek olayına bu hafta el atacağım artık fikir çok hoşuma gitti. Salata dışında granola tarifleri de gördüm. İsteyince alternatifler bulunabiliyormuş. 

Suyumu ve kahvemi de yanımda götürüyorum tabi. Plastik su şişesi ve karton bardakta kahve içmeye HAYIR !!! 
Cumartesi sebzeli makarna pazar günü salata yapmıştım. Bu işte daha yeni olduğum için tariflerim kısıtlı maalesef. Sizde eğer yemeğinizi yanınızda götürüyorsanız tariflerini benimle paylaşmayı unutmayın. 
Yemek hazırlama konusunda biraz yeniyim yardımlarınızı bekliyorum :)

Sade günler dilerim.

2 yorum:

 1. Azminiz ve çevreciliğinizi seviyorum.
  Buğday salatası doyurucu olurdu. Ya da ıspanak, elma,ceviz,peynirli bir salata.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ben de güzel düşüncelerinizi seviyorum :) Salatalar artık vazgeçilmezim olacak. Buğday salatasını deneyeceğim. Teşekkürler öneri için :)

   Sil