14 Ocak 2017 Cumartesi

Sıfır Atık Yaşam Mümkün mü?

Youtube’da diş macunu tarifi ararken rastlamıştım bu kavrama.  Trash Is For Tossers kanalının sahibi Lauren Singer’in kavanozları ile olan hikayesi çok dikkatimi çekmişti. O günden beri düşünüyorum böyle bir hayat sürebilir miyim diye. 

İlk başta olamaz, imkansız, diye düşünsem de şimdi bir yerlerden başlamam gerek diye düşünüyorum. Tam olarak sıfırdan değil de daha az atıkla yaşamam mümkün diye düşünüyorum.

Daha az atıkla yaşamak hem gezegenimize, hem sağlığımıza hem de finansal olarak cebimize fayda sağlayacağı kesin.

Sıfır atık ile ilgili araştırmalardan bulduğum bir kaç şeyi sizinle paylaşmak istiyorum.   5Rs (Zero Waste Home adlı kitaptan): Refuse, Reduce, Reuse,Recycle,Rot.

- Artık: Plastik olan her şeyden uzak durmak bu yıl yeni hedefim. Kullandığımız kalemlerden mutfak eşyalarına kadar her yerdeler. Olabildiğince uzak durmak en iyi seçenek.

- Azaltmak: Temizlik yapmak, ayıklamak için çok  güzel bir gün değil mi? Evimizin her köşesini elden geçirip plastikleri azaltmak, bu tür eşyalara daha az ihtiyaç duymak çevreye olan bakışımızı değiştirecek.

-Yeniden Kullanmak: Alışverişte plastik poşetler değil de bez çantalar kullanmak, daha akıllı seçimler yapmak bir hevesle alınıp kenara atılan ürünler  değil de tekrar kullanabileceğimiz ürünleri seçmek veya sahip olduğumuz bir şey bozulduğunda onu tamir etmek yenisini almaktan daha akıllıca bir davranış.

- Geri dönüşüm: İlkokuldan beri öğretilmeye çalışılan bir kavram. Kağıt, cam, plastik için ayrı ayrı geri dönüştürme kutuları bulunmakta. Atıkları o kutulara koymak zor bir davranış değil diye düşünüyorum. Ayrıca alışveriş yaparken geri dönüşümlü markaları tercih etmek yine mantıklı seçimler arasında.

- Çürütmek: Yiyecek atıklarını çöpe atmak yerine toprağa gömmek hem atıklarımızı azaltacak hem de doğaya bir iyilik yapmış olacağız.

Dediğim gibi şu an sıfır atık bir yaşam sürdüremem ama en azından daha az atıkla yaşamak içimi rahatlatacıktır. Yaşanacak sadece bir dünyamız var. Gelecek nesillere güzel dünya bırakmak bizim seçimlerimizle oluşacaktır.

Daha az atıkla ilgili fikirlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın.

Sade günler dilerim :)1 yorum:

  1. Merhaba 🤗 Faydalı yazınız için teşekkür ediyorum. 💚 Sıfır atık yaşam ile ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım ve oldukça bilgilendirici oldu benim için. 💚 İzninizle, ben de #SıfırAtık hakkında yazdığım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum: https://www.tarz2.com/nasil-sifir-atik-yasariz 💙 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle. 💙 Sevgiler 🤗

    YanıtlaSil