12 Ocak 2017 Perşembe

Sosyal Medyayı Minimalleştirme

Teknoloji çağındayız. Sesimizi duyurmak, bir şeyler paylaşmak için sosyal medyadan faydalanıyoruz. Dozunda olduğu sürece bence süper bir şey bu. Yeni bilgiler öğrenmek, yalnız olmadığını bilmek her koşulda bize fayda sağlamaktadır. Ben yine eskilere gideceğim bu yazımda. Bir buçuk yıl öncesine kadar sosyal medya dengesi diye bir şey yoktu bende. Okul ve ailem ile yaşadıklarımdan sonra dengelemeye karar verdim. Amacım kendimi tamamen soyutlamak değildi. Zaten bir anda verdiğim kararlar fazla gerçekçi olmuyordu. Bende yavaş  yavaş azaltmaya başladım. Kendime hakim olma seçeneklerimi geliştirdikçe dengeyi sağlayabildim.


1- Açgözlülük yapma: Önceden yeni bir uygulama bulduğumda hemen indirip kullanma zorunluluğu hissediyordum. Sanki bir şeyler eksik olacakmış gibi geliyordu. Telefonumda yüklü bile olmayan sosyal medya hesaplarına kayıtlıydım. Bütün hesaplardan da mail gelir, sonra onları silmeye uğraş tabii. Neyse hepsi geride kaldı. Artık kendime göre kullanıyorum sosyal medyayı. Arkadaşlarım, aile, iş gibi durumları göz önünde bulundurarak dengemi geliştirdim.

2- Çevre baskısına kapılma: Çevremdeki kişilerin "aa senin x sosyal medya hesabın yok mu? Kayıt olsana takipleşelim" sözlerine kulaklarımı tıkadım. Bazı kişiler için gerçekten çok büyük kayıp yaşıyorum. Hatta nasıl yaşıyorum şaşırıyorlar :)

3- Minimalizmin anlamı hiç değil: Tabi ki de sosyal medyayı kullanacağım. Etrafımdaki olaylardan haberdar olmak, tanıdıklarımla iletişime geçmek gibi noktalarda büyük faydası bulunmaktadır. Ama yeterli bir şekilde. Örneğin kişisel instagram hesabım yok blogumla birlikte kullandığım hesabım var. Beni mutlu eden de bu.

4- Zamanı unutma: Hepimiz için en önemli madde. Zaman akıp gidiyor ve biz onu durduramıyoruz. Beş dakikalığına bakıyım dediğimiz zamanlar bazen uzayıp gidebiliyor. Yapmak istediğimiz çoğu şeyi de erteliyoruz. İşler birikiyor. Ve daha neler neler. Sosyal medya kullanırken zaman yönetimi ile ilgili uygulamalar bulunmakta. Eğer kendinize hakim olamıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim. 

5- On iki Yirmi iki : Tamamen kendimin uydurduğu bir şey. Adından belli oluyor değil mi :) Yapmayı çok istiyorum, 2017 hedeflerimden bir tanesi sosyal medya hesaplarıma (youtube, kişisel facebook, instagram) sabah kalkar kalkamaz ya da gece uyumadan önce değil de öğlen ve akşam saat on arası bakmak istiyorum. Umarım bu yıl bu düzeni sağlarım. 

Sosyal medyayı azaltanlar varsa benimle paylaşmayı unutmayın. Neler yaptınız, alışkanlığı nasıl yendiniz, sizinde ipuçlarınızı bekliyorum.

Sade günler dilerim :) 

2 yorum:

  1. merhaba çok güzel bir yazı olmuş kızım doğmadan önce ben desosyal medyayla çok içli dışlıydım fakat doğduktan sonra baktım ki her işim yarım kalıyor bu sayede telefonu elime çok almıyorum şimdi 3 yaşında ve anca onun uyku saatlerinde bakıyorum telefona :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. En iyisini yapmışsınız, ne kadar uzak olursak o kadar iyi bizim için, günlük hayattaki işlerimizin aksamaması için :) Çok teşekkür ederim, size ve kızınıza sevgiler diliyorum :)

      Sil