3 Şubat 2017 Cuma

Cumartesi Önerisi

Mutlu haftasonları ! 

Sizleri bilmem ama cuma benim çocukluktan beri en sevdiğim gün. Cuma günlerini özellikle akşamları kendimle geçirmek isterim. 

Okulum başladığı için zaman çizelgemi yeniledim ve cuma akşamına bir belgesel izleme planı koydum. Cumartesi günleri izlediğim belgeseli sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Dün "Dirt ! The Movie" isimli belgeseli izledim. Uzun zamandır izlenecek listemdeydi zaten, merak ediyordum. İlk olarak belgeselden bahsedecek olursam:

2009 yılında çekilmiş, 

IMDb puanı 7,2.


Çoğu belgeselde olduğu gibi birçok konuşmacı kişi çamurun hayatımızdaki yerini anlatıyor. Animasyonlarla neşeli hale getirilmiş bir belgesel. Çamur (veya toprak nasıl derseniz) hayat demektir. Biz demektir. Toprak geçmişimiz ve geleceğimizdir. Sonuçta topraktan geldik, toprağa gideceğiz. Sahip olduğumuz herşey topraktan geliyor. Peki bu toprağı betonlaştırma, ağaçsızlaştırma arzusu nedir ? Aklım almıyor. Daha doğrusu nefes alamıyorum. Yüzümü nereye çevirsem beton yığını. Nedir bu kocaman apartmanlar merakı.Evler, yollar uçsuz bucaksız beton bir yağmur yağdığında seller oluşuyor. Peki neden ? Toprak yok çünkü. Suyu emecek toprak yok. Su kirliliği ortaya çıkıyor, yaşam alanı (!) kuracağız diye ağaçsızlaştırıyoruz güzel dünyamızı sonrada küresel ısınma gelecek, buzullar eriyecek diye oturup ağlıyoruz.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Topraktan, çamurdan uzak kalmayalım. Yaşadığım şehirde yazın kene vakaları görülmektedir bu yüzden çoğu tanıdığım kişi çocuklarını kene yüzünden toprakla buluşmasını engelliyor. O çocuk o zaman yaşadığını nasıl hissedecek. Soğuk beton duvarı arasında mı güneş ışığında topraktaki enerjiyi hissederek mi ? Ağaçlar büyüdüğünde, biz doğanın gücünü hissettiğimizde daha fazlasını yapabileceğimizi göreceğiz. Unutmayın dünya yeşillerle kaplandığında daha güzel.

Belgeseldeki bir çiftçinin sözlerinisizlerle paylaşmak istiyorum.

"Bazen ben Çamur'un babasıyım, çünkü onunla ilgileniyorum. Bazen Çamur benim annem, çünkü beni besliyor. Bazense Çamur benim sevgilim, çünkü sevgi dolu bir ilişkimiz var. Çamura bakıyorum çünkü o da bana bakıyor. Onun içindeki yaşamı hissediyorum."

Sevgiler :)
2 yorum:

  1. Çok güzel bir konuya değinmişsin Ebru Abla fikirlerine sağlık. Belgeselide en kısa zamanda izleyeceğim.😊💚✨

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Düşüncene sağlık senin de canım benim ☺️ Evet evet, kesin izle 💚💚

      Sil