11 Şubat 2017 Cumartesi

Cumartesi Önerisi

Merhabalar !!! Bugün biraz hasta olduğum için öneri de gecikti. Aslında cuma akşamları belgesel izleyip yorumunu sabah yazacaktım ama konu sağlık olunca bütün planlar değişiyor. 

Hastayken acı gerçekleri anlatan değil de daha iyi yönleri, insanları gösteren bir belgesel tercih etmek istedim. İyiki de öyle yapmışım. Belgesel bana iyi şeylerin daha tükenmediğini, dahada artacağını gösterdi. 
Belgeselden bahsetmek gerekirse;
Adı: Permakültür Perspektifiyle Yaşamak / Inhabit: A Permaculture Perspecrive

Süre: 82 dakika
Yönetmen: Costa Boutsikaris 

IMDb puanı: 8,3/10


Permakültür kavramı ile yeni tanıştım. Daha önce böyle bir kelimeden haberim yoktu. Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Bu tanımı permakültürün babası olan Bill Mollison yapmış. Genel olarak bakmak gerekirse permakültür kalıcı tarım anlamına gelir.

Belgeselde çoğu kişi permakültür adına yaptıklarını göstermiş. Verimsiz araziden, banliyö arkasındaki küçük bahçeye kadar yapılan, insana ilham veren düşünceler bulunmakta.

Fazla zamanınızı almayan dolu dolu bir belgesel. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Sevgiler.


Belgeselden:

" Doğa en iyi sahip olduğumuz şeydir. Daha iyi bir şey gösterebilir misiniz? Başka bir şey yok, başka bir şeyimiz yok ve doğa sadece hayatta kalmaz. Gelişir yeni şartlara uyum sağlamanın yolunu bulur."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder