18 Şubat 2017 Cumartesi

Cumartesi Önerisi

İyi akşamlar.

Derslerimin yoğunluğu zaman çizelgemi bayağı etkiledi. Okul başlayınca önceliklerimde birazcık değişim yaptım. Ama tabii ki de kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Her işin başı sağlık. 

Geçen cuma pozitif olayları gösteren belgesel tercih etmiştim. Ama bugün için aynısını söyleyemeyeceğim.

İlk önce belgeseli tanıtıyım:
Adı: Gerçek Değer/The True Cost

Süre: 92 dakika

Yönetmen: Andrew Morgan

IMDb puanı: 7,7/10Nefret ediyorum! Hem de nasıl. İnanılmaz tüketim, alışveriş sevdanızdan nefret ediyorum. Mağaza mağaza dolaşıp, sürekli bir şeyler satın alan sonrada "giyecek hiç bir şeyim yok" diyen kişilerden nefret ediyorum. Moda sektörünün üçüncü dünya ülkelerini sömürmesinden nefret ediyorum. Hızlı giyim kavramından nefret ediyorum!

İnsanın değeri (satın aldığımız etiketlerin arkasındaki düşük maliyetlere çalışan insanların değeri), çevrenin değeri (petrolden sonra en fazla çevre kirliliğine yol açan sektör moda sektörüymüş) kalmamış.

Bir anlık istekle, aman ne olacak dediğimiz için farkına varamıyoruz. Tüketimi azaltmak gerek. Zenginleştiğimizi sanıyoruz kendimize yeni birşeyler satın aldığımızda ama insanlığı, dünyayı fakirleştirdiğimizin farkında değiliz.
Belgeseli kesinlikle izleyin, ben daha etkisinden çıkamadım. Hızlı giyim bağımlısı tanıdıklarınız varsa onlarada izlettirmeyi unutmayın. Suçlu hissedeceklerdir. Büyük moda sektörlerine bir şey diyemiyorum, sesim az çıkıyor. Ama insanlığa ve dünyaya saygısı olan kişiler alışverişe daha farklı bir gözle bakacaklarından eminim.

İzledikten sonra ya da izleyenler varsa yorumlarını, hissettiğiniz duyguları merak ediyorum, beni bilgilendirmeyi unutmayın.

Sevgiler.


                                   2 yorum:

 1. Merak ettim ...
  bugün kendime iyilik yaptım ve tek kalan ünlü bir alışveriş internet sitesinin mail gönderimini kapadım.
  mutlu haftalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle izle.
   Ne güzel bir iyilik yapmışsın kendine. Maillerin ve sen rahatsın artık.
   Sevgiler

   Sil