6 Şubat 2017 Pazartesi

Erteleme !!

Ertelemek kendimize yaptığımız en büyük suçlardan biridir bence. Ertelemeye başladığınız zaman kurtulması zor oluyor. Çocukluk çağlarından başlıyor erteleme olayı. Annen odanı topla dediğinde "tamaaaam yaparım bir ara" cümlesi ile başlayıp, dönem ödevlerini son güne bırakılıp bir telaşla hazırlanır, üniversiteye gelirsin sınav akşamı ders çalışmaya başlayana kadar devam eder.

Erteleme olayının zamanı yönetimle ilgili olduğu kesin. Zamanı minimal kullanmaya başladıktan sonra ertelemeyi de sıfıra indirmeye çalışıyorum. Minimalizmin her konusunda olduğu gibi zamanı kullanmada da araştırmalar yapıp, yeni davranışlar edinmeye çalıştım. Ve şunu öğrendim yeni bir davranış edinmek çok zor gerçekten çok zor. İlk ünler güzel motivasyon yüksek yapıyorsun ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Devam ettirmekte yani. Bende erteleme davranışımı engellemek için Barış Özcan'ın zinciri kırma adlı videosundan ilham aldım. Erteleme olayını engellemek için yaptığım zincirleri 5 maddede özetliyim:1- Öncelik: Hayatımı öncelikler üzerine kurmaya çalışıyorum. Günlük başarabileceğim hedefler koyuyorum. Örneğin her gün sabah kalkınca 10 dakika yoga hedefim var. Uykudan 10 dakika alıp yoga yapmak benim önceliğim. Ya da her gün 50 sayfa kitap okuma hedefim var. Akşam oturup telefona, televizyona bakarak zaman geçirmek benim önceliğim değil. Kitap okumak önceliğim. Hayatımda önemli olana öncelik veriyorum ve gün sonunda istediğim hedefe ulaşınca kafamı yastığa rahatça koyuyorum.

Önceliklerimi belirlerken Eisenhower Modelini kullanıyorum. Yapılacakları 4 parçaya ayırdığımda daha kolay oluyor.

2- Yapılacak Listesi/ Ajanda/ Bullet Journal/ Takvim kullanma: Kısacası yazıya döküyorum. Kafamda "onu yaparım sonrada onu yaparım" gibi cümleler kurduğum zamanlarda hiçbirini yapmadığımı farkettim. Söz uçar yazı kalır dememişler boşuna. Fiziksel olarak gördüğümüzde yapmaya daha çok motive oluruz. Ben günlük hayatım için kendi ajandamı (diğer adıyla bullet journal), genellikle okul ile ilgili görevlerde Google Takvim'i ve küçük bir not defterine günlük yapılacaklarımı not ediyorum. Nereye gidersem gideyim küçük not defterim hep yanımdadır. Göz hizasında bulundururum her zaman. Yapılacaklarımı gördüğüm zaman daha motive oluyorum çünkü. Stresten boğulma zamanlarımı bu ipuçları ile atlattım sonunda.3- Acele etme/ Kısa molalar ver: Her işi zamanında yaptığınızda zaten acelelik durumu olmayacaktır. Bir şeyleri yetiştirme korkusu olmadan kendini vererek hazırlamak en iyisi. Aslında çoğu erteleme olayı mola vermeyip bir an önce bitirme arzusuyla oluşuyor. Ders çalışırken ya da bir proje, makale hazırlarken mola verip 5-10 dakika dinlenip tekrar geri çalışmaya başlamak hem motivasyonu hem de beyin çalışmasını arttıracaktır. Zamanlama konusunda bir çok uygulama ve teknik var. Özellikle Pomodoro Tekniği bilimsel olarak verimliliği kanıtlanmış bir uygulamadır. Önceden 45 dakika ders 15 dakika mola uyguluyordum ama 30. dakikadan sonra dikkatim çok dağılıyordu. Ama kısa molalar sayesinde verimliliğimi koruyabiliyorum.
4- Kendini Ödüllendir: Robot değil, insanız. Bizimde bir limitimiz var yani. Haftalık hedeflerimi tamamladığımda pazar günleri kendimi ödüllendiriyorum. Küçük bir gezi, belki bir sinema. İstediğim, ulaşılabilir ödülleri uyguluyorum. Bu sayede yeni bir haftaya daha istekli başlıyorum. 

5- Çok Düşünme Harekete Geç: Bu konu nasıl bitecek? Bu ev nasıl temizlenecek? Bu kilolar nasıl gidecek? Böyle cümleleri düşünüp kendini sıkıntıya düşürme. Kafamızdaki düşüncelerin bizi boğmasına izin vermeyelim. Başlayalım devamı gelir zaten. Belli bir hız almış oluruz yani. Küçük hedefler ve zaman çizelgesiyle harekete geç. Bittiğinde düşündüğümden kolaymış diyeceksin zaten. 

Ertelememe hakkında benim uyguladığım zincirler bunlar. Sizde uyguladığınız ipuçlarını, motivasyon arttırıcı düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler, verimli haftalar :)7 yorum:

 1. Detaylı yazmanız böyle bir sıkıntı yaşayan için çok yardımcı olucaktır.
  Bende de tersi var genel olarak...ertelememe :)
  çok yoruluyorum...biraz ertelemeyi sakinliği ele almam lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an çok şaşkınım gerçekten ilk defa duydum ertelememe olayını ama tebrik ederim işlerinizi zamanında hallettiğinizden eminim :) İşler yoluna girer tabii ama sizde sakinliğe doğru adım atın, önemli olan sizsiniz kendinizi yormamaya özen gösterin, aralar yapın kendinize. Dediğiniz gibi sakinliği ele almakta fayda var :)

   Sil
  2. Nefesime odaklanmaya çalışıyorum.. bir de iki üç işi bir arada yapma huyumu azaltmaya :)
   zaten hasta olunca dank ediyor kafama :)

   Sil
  3. Aman ha uzak durun hastalıktan :) Nefese odaklanmakla çok iyi yapıyorsunuz :)

   Sil
 2. Çok guzel bir yazı olmuş.Hayatımda uygulamaya çalışacağım bugünden itibaren teşekkürler...Seni seviyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize çok sevindim, ertelemeyin uygulayın hemen bir yerden başlamak lazım :) Ben de seni seviyorum :))

   Sil
 3. Çok guzel bir yazı olmuş.Hayatımda uygulamaya çalışacağım bugünden itibaren teşekkürler...Seni seviyorum.

  YanıtlaSil