1 Şubat 2017 Çarşamba

Minimalizm ve İlişkiler

Sevmediğimiz, davranışlarını hoş bulmadığımız insanlarla iletişim kurmak zorunda değiliz. Tanıştığım, dertleştiğim çoğu kişi ilk olarak bundan şikayetçiydi. Tabii ben de öyle. İnsanlara hayır demek ya da ilişkiyi kesmek kabalık değil. Bizim seçimlerimizdir. O insan bana uygun değildir, benim zamanımı harcıyor olabilir. Ya da düşünceleriyle bana zarar veriyor olabilir. Bende ona her gün “Merhaba” demek zorunda değilim. Bu benim şahsi düşüncem tabii.

Yukardaki bahsettiğim nedenlerden dolayı çoğu arkadaşımla ilişkimi kestim. Kişiyi karşıma alıp güzel dille derdimi anlattım (o insanlar beni anlamadı ama olsun). Seninle vakit geçirmek istemiyorum. Olay benim için buydu. Nefesimin sayılı olduğu bir dünyada sana ayıracak vaktim yok dedi açıkçası.O kişileri hayatımdan çıkardım. Bana zarar verenlere “elveda, kendine dikkat et” deyip (özellikle ailemle o arkadaşlarım yüzünden kavga ettiğim zamanları hatırlayınca) içim rahat bir şekilde ayrıldım.

Kendim için daha iyi bir karar aldığımı fark ettim. İlk başlarda yapmaya cesaretim yoktu. Çevremdeki arkadaş sayısı azalacak, yalnız kalacağım korkusu vardı. Ama sonrada fark ettim ki ailem kadar kimse benim yakın arkadaşım olamayacaktı. Önemli olan arkadaş sayısı değilmiş. Ne kadar çok olursa olsun. Senin zor zamanında yardımcı olmayan kişi, düşünmeyen, bahaneler uyduranlar arkadaşın değildir. Çevrendeki vaktine boşuna harcadığın kişilerdir bence.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ne kadar da doğru !! Çevrendeki kişileri değiştirince sende değişiyorsun. Konuştuğun konular “dedikodu” adı altında gereksiz, ise başka paylaşımda bulunmadığın, zaman geçirmekten zevk almadığın kişilerse bence bir düşün. Vakit kaybetmeye gerek yok. Sana değer veren, buluşmaktan keyif duyduğun kişilere yönelmek en iyisi.

Özellikle bu blogu, instagram sayfasını kullanmayı başladıktan sonra benimle iletişime geçen, tanıştığım, dertleştiğim tüm arkadaşlarımla sohbet etmek insanı dinlendiriyor resmen. İnsanın düşüncelerini paylaşması kadar güzel bir şey yok sanırım.

Bu konuda biraz dertliydim. Aslında konuşacak çok şey var ama kısa kesmek en iyisi :)

Sade günler dilerim. Sevgiler :)


2 yorum:

 1. Az ama öz dostlar edinmek en güzeli.. Zamanım değerli onu pozitif insanlarla veya yalnız geçirmeyi seviyorum :)
  Yaniii sana katılıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaman kesinlikle çok önemli ve insanın arada yalnız kalmasıda lazım. Aynı fikirde olduğumuza sevindim :)

   Sil