12 Şubat 2017 Pazar

Reset At !!

İşler yolunda  gitmiyor mu ?

Motivasyon düşüklüğü mü yaşıyorsun ?

Yetiştirmen gereken dersler, işler, çalışmalar mı var ?

Ne kadar da stres dolu sorularla başladım. 
Kafamızdaki olumsuz düşünceleri ne kadar sadeleştirirsek, kendimizi o kadar rahatlatmış oluruz. Bugün ruhsal konulara değinmek istedim. Önce kendimizi sonra çevremizdeki eşyaları ya da kişileri sadeleştirmek lazım bence. Olaya kendinden başla.

Bazı anlar oluyor ki insan işin içinden çıkamıyor. İstemeyerekten strese girip hem ruhuna hem de vücuduna zarar ediyor. Stres hayatımızda olmalı, bizi harekete geçiriyor. Ama çok azcık olmalı. Tehlike arz etmeyecek kadar. Şahsi düşüncem böyle.

Stresli durumlarda yeni keşfettiğim ve kendimde uyguladığım bir kaç ipucu var. Yaşamı yavaştan almak ve sadeleştirme ile girdi bu ipuçları hayatıma. Reset atıyorum kendime kısacası. Yeniden toparlanıp işimin başına dönüyorum.

Şimdi kısaca bahsedecek olursam:
1- Spor/yoga/yürüyüş yap: Çok daraldı, işin içinden çıkamıyorsan sana tavsiyem hareket et. Stresli ortamdan uzaklaş ve hareket et. Tak kulaklığını dışarı çık temiz hava al. Nefesi ciğerlerinde hisset ve kafanı boşalt. Evdeysen spor ya da yoga yapabilirsin. Hem belki alışkanlık halinede getirebilirsin. 10 dakika deyip geçmemek lazım. Sabahları yaptığım 10 dakika yoga sayesinde bel ağrılarımı yendim. 

2- Pozitif ifadeler kullan: İşler zaten yolunda gitmezken oturup sızlanmak daha da kötü duruma düşürecek. Stresi fırsata çevirmek lazım. Kendinle konuş, güzel kelimeler söyle, motivasyonunu sağla. Kelimeleri içinden değil yüksek sesle söyle. Bu işin üstesinden geleceğini kulakların duysun ki kendine olan inancın artsın. 

3- Tek bir şeye odaklan: Etrafımızda yeterince olay gerçekleşiyor zaten. Bizim de herşeye yetişmemiz mümkün değil. Önceliklerini belirle. Yol haritanı çiz ve yavaş yavaş ilerle. Aynı anda çoğu işi yetiştirmeye çalışmak kötü sonuçlar doğurabiliyor. 

4- Masanı/etrafı temizle: Sabah uyanır uyanmaz yaptığım ilk iş. (Aramızda kalsın akşamdan çok dağınık bırakıyorum) Dağınıklıktan düşüncelerimizde etkileniyor. Sanki her şey üstüme geliyor gibi oluyor benim. Stres katsayım daha da artıyor. Temiz ve düzenli alan, doğru düşünceler getirir. 
Sizce de olay yine sadeleşmeye, yavaşlamaya gelmedi mi? Minimalizm hayatımızın her yerine etki etmeye devam ediyor.

Minimalizmi yaşamaya çalıştığın için kendine teşekkür etmeyi unutma bugün. 

Zor durumlarda uyguladığınız ipuçlarını benimle paylaşmayı unutmayın.
Sevgiler :)

* Görseller Pinterest uygulamasından alıntı.
2 yorum:

  1. Bana gaz veren umut veren cümleleri resimleri bir klasör yaptım cep telefonumda..bazen kendimi iyi hissetmek için onlara bakar tekrar kendime hatırlatırım bazışeyleri..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Benim de moralim bozuk olduğunda, motivasyon arttırıcı sözler ve filmler klasörüm var. Hatırlatmak güzel oluyor.

      Sil