20 Şubat 2017 Pazartesi

Yalnız Değiliz !! Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Markalar

Selamlar herkese.

Sanırım yazarken en zorlanacağım yazı olacak. Şimdilik sadece makyaj markalarından bahsetmek istiyorum, diğer kategorilere de gidersem uzayacak gibi.

Sadeşleşme sürecindeyiz, elimizdeki fazlalıklardan, son kullanma tarihi dolmuş ürünlerden kurtuluyoruz. Buraya kadar herşey normal. Peki ama ihtiyacımız olan bir şey çıktığında sadece kendi cebimizi ve ürünün güzelliğini düşünmek yeterli mi?

Hayvan deneylerine anlam veremiyorum, fizyolojilerimiz farklı olmasına rağmen hala üzerine düşülüyor deneylerin. Ve insanlar ısrarla bu markalardan alışveriş yapmaya devam ediyor. Her zaman söylüyorum, hep söyleyeceğim biz tüketiciler olarak sesimizi çıkarmayıp, bu markaları tüketmeye devam ettikçe bu döngü devam edecek. Elinizi vicdanınıza götürün ve hiçbir suçu olmayan, bizim gibi yaşam taşıyan canlıların eziyetine göz yummayın. Sırf bizim parfüm, krem, şampuan, kozmetik ürünleri gibi yaşamsal olmayan ürünleri güya RAHATLIKLA (!) satın alalım, YAN ETKİSİ yok diye markalar maalesef ki canlılar üzerinde deneylerine devam ediyor.

Konuyu çok araştırdım, belli kaynaklardan okudum. Burada yazmayan ama onaylı bir kaynaktan edindiğiniz bilgi varsa benimle paylaşmayı unutmayın. İnternette bu konu hakkında çok vasıfsız bilgiler bulunmakta. Karşıma çıktı bakarken hep. Firmayla konuşanlar, markanın yüzde bilmem kaçı başka ülkelere gönderiyor da ondan yapıyor deney falan. Açıkçası bana inandırıcı gelmiyor böyle cümleler. Ya marka çalışanları ya da sevdiği ürünleri bulunan içini rahat ettirmeye çalışan kişi cümleleri gibi. 

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Yönetmeliği’nde hayvan deneylerinin yasak olduğuna dair madde var. Buradan anlayacağımız yerli markaların hayvanlar üzerinde deney yapmadığı. Ama bazı markalar büyük firmaların etkisinde olduğu için alırken yine de dikkat etmek lazım diye düşünüyorum.

HAYVANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPAN MARKALAR


HAYVANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPMAYAN MARKALAR Görseleri peta.org adlı siteden aldım. PETA, bir hayvan hakları organizasyonu. Açılımı Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler. 
Ürünleri satın alırken inceleyip, sağın solunda köşesinde "cruelty free" yazısını aramak bundan sonra en önemli sorumluluğum olacak. Şu zamana kadar yukarıdaki hayvan deneyleri yapan markalardan çoğunu satın aldım, şu an elimde olanlar bile var hatta. Ama bundan sonra 1 kuruş bile vereceğimi sanmıyorum.

Sevgiler :)


2 yorum:

  1. En bilindik en ünlü en çok alınan markalar yukardakiler :(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef neredeyse her evde eibet bir ürünü bulunan markalar. Üzücü durum :(

      Sil