29 Mart 2017 Çarşamba

Yavaş Yaşam Değerlendirmesi

Merhabalar !

Bir önceki yazımda yavaş yaşam değerlendirmesi yapacağımdan bahsetmiştim. Daha somut bilgiler paylaşmak istediğim için bütün bir hafta kronometre ile dolaştım, değiştirmek istediklerimi not aldım. 
Kronometrenin aşırı faydasını gördüm. Normalde ders çalışırken zaten bir zamanlayıcı kullanıyorum ama mesela uzun aralarda veya boş zamanlarda erteleme olayına dur diyor resmen. Teşvik edici bir yanı var yani. 

Notlarımdan örnek verecek olursam; çok fazla yabancı dizi izlerim. Çok severim ve İngilizcemi ciddi şekilde etkilediğinin farkına vardım geçen dönem YDS'de. Friends izliyim dedim rastgele bir bölüm açıyorum izledim, günlük süremi doldurdum yani. İçimden bir ses dürtüklüyor "hadi 1 bölüm daha, ne olacak 20 dakika zaten biter hemen sonra başlarsın yapacaklarına" diğer yandan kronometre akıp gidiyor. İşte orada tamam yeter yani abartma yapacaklarına dön takvimde tik atman gereken görevler var diyor ve beni teşvik ediyor. Diyeceğim erteleme sorununuz varsa kronometre kullanmak fayda sağlayacaktır.
Diğer bir önemli nokta mükemmeliyetçilik, herşeye yetişmeye çalışıp kendini unutma. Aslında bu bölüm daha çok yavaş yaşama giriyor. Yine gözlemlediklerimden anlatacağım. Bu sıralar zaten inanılmaz bir yorgunluk yaşıyorum, kongreye yetişmesi gereken 2 çalışmam yarıda duruyor, birçok sununun teslim tarihi yaklaşmış, çevremdeki kişilere vakit ayırmam lazım derken işte orada bir dur.

Ciddi ciddi durdum yani masanın başında hiç hareket etmiyorum. Gözüm bir yandan takvimde ne zamana yetişecek, hangi işi yapsam hepsi acil sonuçta. Ve o an çektim kapıyı kendimi dışarı attım. Bazen çekip çıkmak gerekiyor.
Temiz hava almak, düşünmemek gerekiyor. Ne kadar yürüdüm bilmiyorum, kronometreyi evde unutmuşum :D

İşte yavaş yaşam bu. Herşeyden önce kendini düşünmek. Kendi fiziksel ve mental sağlığını düşünmek en önemli olan. Yapacakların için, hayatta olduğun, sağlıklı olduğun için defalarca şükretmek.

"Fazlalıklardan, seni üzen şeylerden uzaklaş, nefes al ve odaklan."

Yavaş yaşamın önemini işte o zaman fark ettim.

Çoğu önemli şeyi erteleyip, zaman kaybı yaşatan durumlarda vakit geçirmek, önemli işleri son anda bir aceleyle yetiştirmeye çalışmak sanırım asla istemeyeceğim birşey. Aslında herşey bizim elimizde. Ne yapacağımıza karar vermek ve gerçekleştirmek lazım. 

Hayatın her anını anlamlı yaşamak gerek.

Kendinize çok iyi bakın.

Sevgiler :)


2 yorum: