23 Mart 2017 Perşembe

Yavaş Yaşam

Geçen hafta birkaç hedef koymuştum kendime yavaş yaşam hakkında.

Aslında yavaş yaşamı en son yapacak kişilerden biriydim. Yavaş yaşam dediğimi de yanış anlamayın . Keyifli bir yaşam yani. Herhangi bir şeyi satın almak için fazladan çalışma ya da arkadaşlarla buluşup  "şunu yapalım, şuraya gidelim" gibi cümlelere "hadi kırmıyım", "hayır cevabı vermiyim bari" diye cevap verme olayı benim anlatmak istediğim. Önceden mesela hem okulu dört dörtlük yürüteyim, hem de sosyal hayatı hiç kaçırmayayım.
Arkadaşlarıma olumsuz yanıt vermeyip "tamam, olur" gibi istemeyerekten kelimeler kullanayım.

Peki ya sonuç? 

Yorgunluk,hayata karşı bir bıkkınlık.
Çabuk sinirlenme.
Küçük detayları fark edemeyip, mutluluğu kaçırma.

Olay yine dönüp dolaşıp sadeleşmeye gelmiyor mu?

Yavaş yaşamayı hiçbir zaman ağır ağır hareket etme, kolaya kaçma gibi görmeyin. Stresten, kaygıdan, sevinç dolu bir yaşam olarak görün.Test ettim, onayladım. Her iki yaşam biçimini tattım. Ve mükemmeliyetçiliği bir kenara bıraktım.
Hayatta her zaman herşeye yetişilemediğini, herşeyin dört dörtlük olması gerekmediğini kavradım nihayet. Böyle devam etseydim işin sonunda tükenmişliğe uğruyacağımı biliyordum.

Yukarda bahsettim ya işler hep sadeleşmeye geliyor diye hah işte kilit nokta bu.

İlk olarak zamanlayıcı tutun. Telefonunuzdaki kronometre veya sayaç olabilir.

Bir günde neye ne kadar zaman harcıyorsunuz onu belirleyin. Sonra fazlalıkları fark edeceksiniz. Onları yavaş yavaş sadeleştirin. Öyle hızlı ve motomot olmasın. Ani değişiklikler fazla güzel değildir. Uygulanması zor ve çabuk pes ettirirler.

Bu aşamada kalem kağıt kullanmak işe yarayabilir. Görmek daha motive eder. Bunu bir hafta uygulamaya çalışın, değerlendirmeyi bir sonraki yazıda yapalım.Bir hafta sonra bende kronometremi tutup not alarak yaptığım değerlendirmeyi sizlerler paylaşacağım.

Sizin yavaş yaşam hakkında görüşleriniz, yaptığınız uygulamalar veya değiştirdiğiniz alışkanlıklar varsa benimle paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler.
Mutlu günler :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder