16 Mart 2017 Perşembe

Yavaş Yaşama Hedeflerim

Selamlar.

Bahar kapıda kışın ağırlığını üzerimizden atmak lazım. 


Sadeleşmeyi yaşamımızın her alanında uyguladığımız gibi kendimizi de unutmayalım.


Nasıl ev/iş/arkadaş için küçük hedefler varsa kendimiz için de uygulamamız gerektiğini düşünüyorum.


Bedenimiz çok yoruluyor. Farkında olmuyorum ama günün sonunda "ne gündü ya" demeden kendimi alamıyorum, artan omuz ve baş ağrıları da işin yan etkisi tabi.Herşeye yetişmek mümkün değil. Herşeyi mükemmel yapmaya çalışmakta mümkün değil bence. İnsan kendini hasta hisseder bir süreden sonra. Yavaş ve anlamlı yaşamak lazım.


Bu konu hakkında çok düşünüyorum bu aralar. Fazla yavaş yaşadığım söylenemez ama küçük hedeflerle gerçekleştirmek istiyorum bunu.
Uygun Bir Zamanda Yatağa Geç


Çoğu zaman geç yatıyorum, erken kalkıyorum. Fazla uyku alamama problemim yok ama ileride bu alışkanlığın benim sağlığımı nasıl etkileyeceğini bilemiyorum. O yüzden vücudun uykuya ihtiyaç duyduğu zamanlarda bu ihtiyacı karşılamak en iyisi. 


Eşyaları Ayıkla


Uzun zamandır ertelediğin evdeki fazlalıklardan kurtulma operasyonuna başla bence. Tam da bahar gelmeden. Temizlik yaparken seni yoran objeler, sürekli karşına çıkan ama ne yapacağını bilmediğin eşyalar varsa veda etme zamanı gelmiştir. Boş günün varsa veya oda oda ayıklama işini yapmayı unutma.


Öğle veya Akşam Yemeğinden Sonra Yürüyüş

Akşamları yapamıyorum ama öğlen yemekten sonra 15-20 dakika arasındaki yürüyüş hem yediklerimi sindirmek için güzel bir aktivite hem beyni tazelemeye yetecek kadar temiz hava alınması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bazen temiz hava sahası bulamamak insanı arı bir üzüyor.

Kendini İzle

Hedefleri ayarlıyoruz güzel ama asıl önemli olan bunları gerçekleştirebilmek. O yüzden kendinize ait ajandanızda veya yapılacak listenizde her güne işaret atarak hem kendinizi izleyebilir hem de motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Teknolojiden yararlanmak isteyenler için Momentum uygulamasını önerebilirim. Kendim için yapılacaklar, alışkanlık izleyicisi şablonu oluşturmaya başladım tamamlandığında blogda paylaşacağım.
Yavaş yaşama konusunu bir sonraki yazımda devam edeceğim. Sizin de uyguladığınız teknikler, hedefler veya yavaş yaşa konusunda bilgiler varsa benimler paylaşmayı unutmayın.

Yorumlarınızı bekliyorum!

Sevgiler :)

2 yorum:

 1. Ben bu ara iyice saldım bazı sıkıntılarımızdan dolayı. inşallah sağlığım yerine gelince canlanıcam..
  iyi haftasonları

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arada oluyor motivasyon kayıpları. Geçen hafta ben de yaşadım. Neyseki toparladım. Siz de inşallah en kısa zamanda canlanırsın.
   Sevgiler.

   Sil