28 Nisan 2017 Cuma

7 Soru İle Fazlalıklardan Kurtul

Selamlar :) Eski rutinime geri döndüm, kendimi yeniden canlı hissediyorum. O zaman ne yapıyoruz? Bahar temizliği tabi ki de :)

Bahar temizliği yapmayan var mı? Eğer varsa mazeretleri bir kenara bırakıp gelin birlikte yapalım. Her ne kadar almamaya özen göstermeye çalışıyor olsakta evde hala bir yerlerden FAZLALIKLAR çıkıyor. 

Bırakın peşimi artık fazlalıklar, korkulu rüyam oldunuz. O zaman müzik eşliğinde başlıyorum.
Şimdi temizliği şöyle yapacağız: Kendimize sorular sorarak adım adım ilerleyeceğiz. Fazla uzatmadan sorulara geçelim o zaman:

Soru 1: Geçen yıl ya da 1 yıl boyunca bu eşyayı/giysiyi kullandım mı?

Cevap hayır ise, o şeyle vedalaşma zamanı gelmiş demektir. Saklamanın faydası yok.

Soru 2: Şu anda alışverişte olsaydım, bu eşyayı satın alır mıydım?

Cevap yine hayır ise, o eşyaya ihtiyacım yok demektir.

Soru 3: Diyelim ki alışveriştesiniz, bir şey beğendiniz ama almamak istiyorsunuz. Sizi tutan ne?

Kullanacağınızı düşünmediğiniz bir şeyi satın aldığınızda paranızı boş yere harcadığınızı düşünün. Gerçekten işe yarıyor.Soru 4: Manevi değerler için kaç kutu daha yapmam lazım?

Sinema bileti, uçak bileti belki kurumuş bir çiçek. Hepsinin yeri siz de çok ayrı. Ama kutu kutu dolabın üstünde toz içinde kalması hoş bir durum mu? Manevi eşyalar konusunda kutuyu daraltırsak bizim için çok önemli olan eşyaları saklayıp diğerlerinin resmini çekerek dijital ortamda saklamak en iyisi sanırım. İşte o zaman sonsuza kadar bizimle durmuş olurlar.

Soru 5: Aynı eşyadan 2 tane mi var?

Cevap evet ise 1 tanesinin siz de kalmasına özen gösterin.

Soru 6: Saklamak için yeterince alanım var mı?

Ne kadar geniş evde yaşarsak, eşyaları da o kadar fazlalaştırmaya çalışıyoruz. Evimiz eşyalar için değil bizim için varlar. Gerçekten ayda yılda bir kullandığınız eşyalar var ama evde fazlalık oluşturuyorsa bir düşünmenizi tavsiye ederim.Soru 7: Kırık/bozuk ama tamir edilirse kullanırım. Acaba ?

Bu soru tam da bana göre aslında. 6 aydır kenarda bozuk bilgisayarım benden cevap bekliyor. Ne zaman tamir ettireceksin diye. Sahi ne zaman ilgileneceğim bozuk bilgisayarla? Okuduğum bloglarda şimdi tamir etmemi eğer sorunu çözemezsem 2 hafta içinde bilgisayar düzelmezse atmamı öneriyor. 2 hafta süremiz var yani.

Her zaman adım adım gitmek daha iyi. Attığımız eşya için pişman olmadan akıllaca davranmak gerek.

Bahar temizliği için başka soruları olanlar yorumlarınızı bekliyorum.

Mutlu ve fazlalıklardan uzak haftasonları dilerim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder