29 Nisan 2017 Cumartesi

Cumartesi Önerisi

Sürekli izlemek istediğim belgesellerden bir tanesiydi "That Sugar Film".

Sadece şekerin kendisi değil yaz geldi diye sıfır yağ yoğurtlar, spor sonrası yenilmesinin zararlı olmadığını belirten barlar... Gerçekten insan sağlığı üzerine inanılmaz etkileri var. Açıkçası belgeseli izlemeden önce herhalde çikolata, kola, dondurma yiyecek sandım ama fruktoz içeren yiyecekleri tüketti anlatıcı kişi.


Belgeselin;

Adı: That Sugar Film

Süresi: 90 dk

Yönetmen:Damon Gameau

IMDb Puanı: 7,4/10

Şekerin fiziksel sağlığımız için özellikle karaciğer açısından zararını biliyoruz. Ama belgeselde psikolojik etkisi üzerinde durması ve "doymama" hissinden bahsetmesi beni daha çok etkiledi açıkçası. Fiziksel etkisinden sürekli bahsedilence sanki normal bir olaymış gibi algılamaya başlıyoruz. Ayrıca yüzünde sivilce artışının olması ve bel çevresinin 10 cm artması da (deneyden önce aynı kaloriyle beslenmesine rağmen) işin korkunç boyutu.


Abur cubur fazla tüketmem, gazlı içeceklerle hiç aram yoktur zaten ama dondurmayı çok severim maalesef. Bu belgesel dondurmayla olan yakın ilişkimi kesmem için bana bir uyarıda bulunuyor resmen. Çünkü gerçekten tiksinmeye başladım.

Bu tür gıda adı altında satılan şeyleri bırakamıyorsanız lütfen bunu izleyin. 

Özellikle anne babalar çocuklarınızı ellerinizle zehirlemeyin. 

Şekersiz haftasonları dilerim :)

Fragman:


6 yorum:

 1. Selam! Blogundaki içerikler harika. Şimdiden kendime izlemem gereken birçok belgesel edindim bile, sayende. Belki bir yazında topluca bir izlenmesi okunması gerekenler listesi yapabilirsin? Tek bir konuya odaklanan değil de bir şeyler katacağını düşündüğün her türlü kitap/film/belgesel olabilir bu listede. Harika olur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) İçerikleri beğenmene gerçekten çok sevindim doğru yoldayım demekki :)) Özellikle bu belgeseli listenin başına koy hemen izle, düşüncelerin ve davranışların kesin değişecek. Aslında tam da yaz gelmeden önce kişisel gelişim, motivasyon, minimalizm olsun böyle tür konularda okuduklarımı ve izlediklerimi paylaşmak istiyordum. Yorumun daha da bir teşvik etti beni açıkçası, mayıs ayının ortalarında böyle bir yazı paylaşacağım :)
   Sevgiler :)

   Sil
 2. İzlemeliyim hemen bakayım internette var mı ..

  YanıtlaSil
 3. Blogunuzu başından beri okuyarak buraya kadar geldim. Ben de marie kondo nun kitabıyla başladım fazlalıkları atmaya. At at bitiremedim. Ne stokcuymusum😊 belgeseller ile ilgili bir şey soracağım. Altyazilari ya da dublaj var mi. Yoksa İngilizcem anlamama yetmeyebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan atınca fark ediyor değil mi stokçu olduğunu :) Fazlalıklardan kurtuldukça rahatlayacaksınız emin olun. Buraya kadar okuduğunuz için de teşekkür ederim :) Belgesellerin hepsi altyazılı, bazılarının da dublajları var.

   Sil