22 Nisan 2017 Cumartesi

İşler Yolunda Gitmediğinde

Hepimiz yaşamışızdır. Hayatımız bazen istediğimiz çizgiden çıkar. İçimizdeki o hedeflere ulaşma kararlılığını kaybetmiş, sorumluluklardan saklanmaya çalışan kişilere dönmüşüzdür.

Bu dönemlerde hem işler aksar, hem de yaşamak istediğimiz o hayat değişir birden.

Yapılacak listen hazır kenarda duruyor ama elin gitmiyor.

Ajandanda spor yazıyor, yanında küçük bir kutucuk tik atılmayı bekliyor.

Bunlar normal şeyler, önemli olan uzamaması. Toparlanmak lazım yani. Rutini tekrar yakalamak lazım.

Yılın başında kendine çok güzel hedefler koydun ama 4. ayda bırakmak olmaz. O yüzden bahar yorgunluğu mudur bu isteksizlik nedir çıkarıp atmak lazım.

Kendimi örnek verecek olursam nisan ayının gelmesiyle yoga, spor ve blogu aksatmaya başladım. Halbuki zamanım vardı. Ama yapmadım. Suçumu kabul ediyorum ve toparlanıyorum. Çünkü istediğim, hedeflediğim çizgi bu değil.

Bu yorgunluk üzerimdeyken kendi çapımda alternatifler geliştirmeye çalıştım. Hadi onlara bir bakalım.

Sağlıklı yemek ? Dışarıda?

Bazen gerçekten zamanım olmuyor evde yemek hazırlamak için. Ya da yanımda taşıyamıyorum, yeterince kitabı kaplumbağa gibi sırtımda taşırken çantanın bir köşesine elma, fındık fıstık sığdıramıyorum. 


Geçenlerde böyle bir durum yaşadım ve karnım gerçekten çok aç. Alışveriş merkezinde ya hazır yiyeceklerden yiyecektim ya da kahvaltı yapacaktım. Gittim simit aldım yanınada küçük peynir ve salamlardan. Karnım doydu mu ? Tabikide. Aman ya bir kerelikten ne olacak demek istemedim. Bizi o bir kereler hayal kırıklığına uğrattı zaten.

Spora tik at

Küçük birşey yapmak her zaman hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir. Kendini profesyonel sporcu gibi zorlama. Sıkmadan başla. Eğer rutinden mi düştün, yavaş yavaş kalk. Günlük 10 dakika yap sporunu. Kimse senden 45 dakika ya da 1 saat performans beklemiyor. 10 dakika yap ama YAP yine de. Sporu 2 haftadır tamamen bıraktım. Normalde haftada 3 kez yapmayı hedeflemiştim ama. Tik yok son 2 haftadır. Hem yapmak istiyorum hem de yapamıyorum. Sanki bir güç beni engelliyor. Aslında ben kendimi engelliyorumda "bir güç" diyerek kendi suçumdan kaçmaya çalışıyorum. Yemezler gülüm, hadi spora.

Rutine bir göz at

Hedeflerini istediği gibi yapmayıp mutlu olan var mı? Şahsen şu son2 haftadır içimdeki sıkıntıyı anlatamam. Bence son 2 haftayı gözden geçirmeliyim. Aralara parazit girmiş ve beni olmak istediğim çizgiden çıkarmaya çalışıyor. Beni mutsuz ediyor. Son 2 haftama bakıyorum ve paraziti buluyorum. Hemen yanımda göz kırpıyor bana. Evet doğru bildiniz telefon. Son 2 haftadır "Youtube" rutinim çıktı. Alışkanlığa dönüşmeden veda etmem lazım. Küçük küçük, çaktırmadan 10 dakikalarımı çalıyor ve ben buna göz yumamam.Son olarak, sizde böyle baharın gelmesiyle rutinin dışına çıkma sorunu yaşıyorsanız, rutini sadeleştirmeyi düşünün. Yapmak istemediğiniz şeyler olabilir. Uzaklaşmak, sadeleştirmek en iyisi.

Bol tikli günler.

2 yorum:

  1. dolunayın da negatif etkilerini hissediyor olabilirsiniz. bir iki hafta daha etkisi olabilir. sonrası güzellik. :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bir iki haftanın geçmesini dört gözle bekliyorum o zaman :) Bu güzel bilgi için teşekkürlerr :)

      Sil