7 Mayıs 2017 Pazar

Minimalizm Hakkında Yanlış Bilinenler

Geçenlerde instagramdan bir mesaj aldım. Mesajda en son hangi yılda alışveriş yaptığım, alışverişsiz yaşamın nasıl mümkün olduğunu, nasıl katlandığımı ve her gün sürekli aynı kıyafetleri mi giyiyorsun diye uygun olmayan üslupta sorular vardı. İlk önce şunu bir açıklığa kavuşturalım. Herkesin minimalizm düşüncesi kendine. Minimalizme karar verdiysen, hayatını ona göre sürdürmek istiyorsan birilerine benzemek zorunda değilsin. Çeşitli kişilerden fikirler alırsın ve kullanırsın onları.

İkincisi minimalizmin belli bir kuralı, listesi yok. Yaşamın listesi yok, kendine göre yaşıyorsun. Aynen minimalizm de böyle. Hayatını sadeleştirmek istiyorsun. Azalarak mutlu olmak istiyorsun. Yani belli bir kural, liste yok. Kitaplardan, bloglardan okuyup video izleyerek, tanıdığımız sade yaşamı hedefleyen kişilerle iletişime geçerek kendi düşüncelerimizi oluşturuyoruz.

Mesajı okuduktan sonra aklıma minimalizm hakkında yanlış bilinenleri açıklamak istedim. O zaman hep beraber bir göz atalım :)

1- Minimalist evler beyaz olmalı.Yukarıda dediğim gibi yaşamın kuralı yok. Ve böyle genelleme yapılamaz. Çünkü bu biraz da kişisel zevklere hitap eden bir konu. Mesela kendimden örnek verecek olursam beyaz dekorasyon değil de toprak-mavi tonlarında dekorasyonu tercih ederim. Eğer beyaz evler bilgisi doğru olsaydı minimalist olmayacak mıydım? 

2- Belli sayıda eşyalara sahip olma.

100 eşya ile yaşayan kişileri duyuyoruz. Saygım sonsuz tabi ki de ama bu da bir kural değil. Kişilerin yaşam tercihleri böyle olabilir ama bence saymaya odaklanmamak, kendine göre "yeterli" olanı belirlemek gerekir. Minimalizmi yaşamak için belli bir sayı yok. Hayatındaki yeterlilikleri kendine göre belirliyorsun. Minimalizmi yaşamak isteyen herkes kendisi için belirli miktarı belirler. 

3- Konsept (kapsül gardırop, konmari metodu) uygulama.Belirli fikirleri uygulayabiliriz. Ama minimalist olmak için de illa dolabımı kapsül gardıroba çeviriyim diye bir düşünce oluşmamalı.

4- Üniforma tarzı giyim.

Yine bir çok kişide duyduğumuz ve takdir ettiğim bir düşünce. Ama her minimalist kişi bunu uygulayacak diye bir durum yok. 

5- Vegan olma

Minimalizmin vegan olma ile bağlantısı yoktur. Yine kişilerin yaşam tercihleri vegan hayatı seçmek.

Sizin de çevrenizden minimalizme karşı aldığınız yanlış bilgiler varsa yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler.

Mutlu pazarlar :)


2 yorum:

 1. Minimalizmi hiç alışveriş yapmamakla eş tutuyorlar.. Bana gore kişiliğine değerlerine ihtiyaçlarına gore alışveriş yapmak sadece...
  güzel yazmışsınız :)
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler :)) Kesinlikle öyle, minimalizmin anlamını yanlış anlamışlar. Alışverişe hepimizin ihtiyacı var ama size göre olanı en iyisi bence :)

   Sil