8 Haziran 2017 Perşembe

Sıfır Atık İpuçları

Merhabalar.


Uzun zamandır sıfır atık hakkında konuşmuyorduk. Nasıl gidiyor sıfır atık yaşam. Sıfır atık hakkındaki ilerlemelerinizi yorum yazmayı unutmayın.Bu yazımda birkaç ipucu konuşalım. Hem sıfır atığa yeni başlayanlar için rehber gibi olur hem de sıfır atık motivasyonu azalanlar için destek olur diye düşündüm. O zaman başlayalım.


Sıfır atık ve minimalizm arasındaki en güzel bağ: Daha Az Satın AlNe kadar çok şey alırsan, atığın o kadar fazla olur. TÜİK 2014 verilerine göre kişi başı GÜNLÜK ortalama belediye atık miktarı 1,08 kg olarak hesaplandı. Bu inanılmaz bir rakam. Çevremiz için, geleceğimiz için yapabileceğimiz en akıllı seçim daha az satın almaktır. Veya çevremizdeki gereksiz onca şeyi azaltalım. Satın aldığımız plastik şişeler, poşetleri kullanmayarak büyük bir adım atabiliriz. İnstagramda takip ettiğim kişiler taşıdıkları su mataraları resimlerini paylaşınca gerçekten çok mutlu oluyorum :)
Kaliteli Ürünler


Para ve zaman kaybını reddetmek lazım. Elbette birşeyler satın alacağız, ama bu aldığımız ürünlerin nerede, neyden ve nasıl şartlar altında yapıldığına dikkat etmek lazım. True Cost adlı belgeseli izleyenler bilir, hangi şartlar altında yapıldığı en önemli faktördür kesinlikle. Ayrıca istediğimiz eşyayı ilk olarak alışveriş merkezlerinden aramak yerine 2. el satış sitelerinden bakabiliriz. 2. el uygulamaları hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızın listesini yapmak ve bu ürünü satın almanın ne kadar gerekli olduğunu sorgulamak gerekir.

Eşyalara Anlam Yükleme

Somut bir şeye değer vermek için yaşamayalım. Kendimiz için yaşayalım. Bir şeyler satın almak, çabalamak yerine insan kendisini dinlemeli, kendisini geliştirmelidir bence. Satın aldığımız şeyler bize en fazla 1-2 gün mutluluk hissi verecek, oysa kendimize yönelmemiz hayat boyu mutluluk sağlayacak.
Sınav zamanı bilirsiniz uykusuzluk en üst düzeyde. Ayakta uyuyorum resmen. Neyse kahvemi evde hazırlayıp öyle gidiyordum okula. İlk 2 gün arkadaşlarım değişik gözle baktı yani "evden koca kahve mi taşıyorsun okulda alsana"der gibi. Ben de bu duruma dayanamadım ve kahve taşıma amacımı arkadaşlarıma anlattım. Ve sonuç çok güzeldi. Diğer günlerde sınıftaki çoğu kişi kahvesini yanında getirmeye başladı. Bu olay beni çok mutlu ettiği için sizlerle paylaşmak istedim. Bu yolda birlikteyiz. Birlikte küçük değişimlerle, faydalı işler yapacağız. Bize inanıyorum.

Kendinize çok iyi bakın.

Sevgiler, sade günler.


2 yorum: