22 Temmuz 2017 Cumartesi

Cumartesi Önerisi

Sonunda izledim bu belgeseli. İzlenecekler listesi o kadar uzun ki daha birçok belgesele "sonunda izledim" diyeceğim. Anlatımı, çekimi, anlatan kişilerin değişik bilim dallarından (tıp, siyaset, edebiyat gibi) oluşması o kadar güzel ki. Minimalizm ile tanışmak isteyen tanıdıklarınıza ilk bu belgeseli izlemeleri gerektiğini söyleyin. 

Şimdi kısaca belgeseli tanıtayım:
Belgeselin;

Adı: Minimalism: A Documentary About the Important Things  

Süresi: 79 dk

Yönetmen: Matt D'Avella

IMDb Puanı: 6,7/10

theminimalists.com blog yazarlarının oluşturduğu bir belgesel. İlk olarak kendilerinin minimalizm ile nasıl tanıştıklarını, daha sonra çeşitli toplantılarını anlatıyorlar. Aralarda küçük evlerde yaşayanlar, minimalizm felsefesini örnek alarak fikir akımı oluşturan kişiler konuşmalar yapıyor.

Moda akımlarından, çocuk sahibi kişilerin nasıl minimal yaşam sürdürdüğüne kadar her şey açıklanıyor. Özellikle moda için belgeselde geçen şu sözler dikkatimi çekmişti: 

"Eskiden moda için 2 sezon varken, şimdi yılda yaklaşık 52 tane sezon var. Bu durum senin bir hafta sonra trend dışı kalmışsın gibi hissetmene yol açıyor." Bunun nedeni olarak yine reklamları göstermek mümkün. Özellikle çağımızda çocuklar üzerine yapılan reklamların ucu bucağı yok. Tüketim olmak zorunda ama reklamların bizim üzerimizdeki etkisi "ZORUNLU TÜKETİM"dir. 

Belgeselde sosyal medyaya yer verilmiş. "Instagram, Facebook gibi alanlar hayatımızın mükemmel olması gerektiğin söyleyen illüzyondur."  şeklinde söz edilmiş. Ne kadar doğru değil mi?

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. İzleyenler varsa veya izledikten sonra yorum yazmayı unutmayın.

Sevgiler, sade günler dilerim .


6 yorum:

 1. not aldım teşekkürler
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, en kısa zamanda izlemeniz dileğiyle.

   Sil
 2. Süpersiniz lutfen dHa cok belgesel paylasimi olsun

  YanıtlaSil
 3. Bunu turkce altyazili izleyecegimiz bir internet sitesi var midir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. onlinefilm.co sitesinden izlemiştim, siz de oradan izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler :)

   Sil