19 Temmuz 2017 Çarşamba

Gününe Sadelik Kat

Merhabalar !!

Liste yapmayı çok seviyorum, belli oluyor bu sanırım. Bugün de küçük bir liste ile günümüzü nasıl sadeleştirebiliriz onu konuşalım. Gün içinde yaşadığımız çoğu şeyler sade hayatımızı yaşamaya (özellikle fark edilmeyenler) ters düşebiliyor. Gelin hepsini birlikte konuşalım.

1- En verimli saatini belirle: Her bünyenin farklı olduğunu düşünerekten verimli saatlerimizinde farklı olduğu kanısındayım. Kendinizi izleyerek verimli saatinizi öğrenin ve acil yapılması gerekenleri o saatlerde uygulayın. Erteleme kesinlikle yapmıyoruz. "Yetişemiyorum" sözcüğü yerine "bunu hedefi de tamamladım" diyoruz. Bu sayede gün içerisinde sıkışmalar yaşamayıp, daha sade ve verimli günler geçiriyoruz.

2- 2 dakika kuralı: Kesinlikle ama KESİNLİKLE çok büyük faydasını gördüğüm kural. Bu kural ilk başlarda zorladı, beynim boşver sonra yaparsın dedi ama alışınca işler rayına oturdu. Şimdi şöyle yapıyoruz: 2 dakika içerisinde yapabileceğimiz her şeyi anında yapıyoruz. Örneğin sabah yatağı toplamak, yemekten sonra masayı toplamak, gelen mesajı/maili cevaplamak gibi genellikle günlük yaşamımızda aktiviteleri hemen tamamlıyoruz. Tabii bütün işler 2 dakika sürmüyor. 2 dakikadan fazla sürecek olan işler için ilk önce 2 dakikalığına uygulamaya başlayın, baktınız canınız istemiyor o zaman bırakabilirsiniz. Bu küçük sayı kuralları çok işime yarıyor. Sınav zamanlarında "5 Dakika" kuralını uyguluyordum. Ders çalışmaya 5 dakika daha devam et diye kendimi motive ederek, o 5 dakikaları çoğaltıyordum. Bu iki kuralı uygulamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

3- Kararını ver: Bazen küçük ayrıntılarda karar verebilmek için çok zaman harcıyoruz. Küçük ayrıntıları açacak olursam, makyaj, saç, giysi, yemek hazırlama gibi kişisel durumlar gibi. Bu durumlarda farkında olmasakta karar verirken çok fazla zaman kaybedebiliyoruz. Mesela kendimden örnek veriyim yemek hazırlama konusunda özellikle ne yapsam, hangi tarife baksam, bulduğum tarifi internette araması ayrı dert, evde malzemeler var mı ayrı dert... Bu böyle gider yani. O yüzden kişisel durumlarda kendi tarzınızı belirlemek önemli. Yemek konusunda tabii ki de çok uğraştırmayan, hemen hazır, malzemesi az ama doğal ürünler tüketmeyi seviyorum. Yine her zamanki gibi liste yaparak kendime yol çiziyorum. Kahvaltıları genellikle yulaf ve yumurta, öğlen ve akşam yemeklerinde ise sebze ya da ızgara türü tüketiyorum. Çoğu kişi için monoton bir hayat gibi gelebilir ama gün içerisinde bana çok fazla zaman katkısı oluyor. 4- Gününü önceden planla: Sadeleşmede benim için olmazsa olmaz olan bir kavram "planlamak". Gece uyumadan önce ertesi gün için önemli notlar almak, çalışma saatlerini, diğer aktiviteleri planlamak hem karar vermede kolaylık sağlayacak hem de kafanızı rahat tutacak.Bu liste uzayabilir aklıma gelenler oldukça ekleyeceğim. Sizler gününüzü sadeleştirmek için neler yapıyorsunuz beni haberdar etmeyi unutmayın.

Sade günler dilerim :)

2 yorum:

 1. Kararını ver kısmını yeni yeni uyguluyorum...en tipik terazi olarak kararsızgillerdenim...ama artık kararsızlığın zamanımı yediğini çok iyi anladım..şimdi pat atlıyorum bikarara... tabi çoook muhim olan konularda değil :))
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mühim kararla hariç hemen harekete geçmeniz çok çok iyi olmuş :) Zamandan küçük ama verimli tasarruf edeceğinize eminim. Terazilerin kararsızlığını iyi bilirim :))

   Sil