5 Temmuz 2017 Çarşamba

Sade Hayata Başlamak

Merhaba!

Hadi başlayalım mı?

Hayatındaki karmaşıklığı çözmeye, kendini keşfetmeye.

Hazırsın artık, sen de biliyorsun ama harekete geçemiyorsun. Erteliyorsun sürekli, yalnız bir şeyi unutuyorsun. Hayat ertelemeye gelmiyor. Yarının, 1 saat sonrasının ne getireceğini bilmiyorsun. Yapılacak listen işaretsiz kalmasın.

Yazın ilerlemesiyle birlikte gelen maillerin çoğu “yapmak istiyorum ama yapamıyorum, nereden başlayacağım?” gibi sorulardan oluştuğu için bu konu hakkında yazmak istedim. 2017’nin yarısını yaşadık, ama yapılacaklar hala yapılmayı bekliyorsa, şimdi tam zamanı.

Peki daha sade bir hayata nasıl başlanır?

Her zaman söylediğim gibi herkesin sade hayatı kendine. Minimalizmin belli bir kuralı yok, çok aradım, okudum ama bulamadım. İnsan önce kendisini tanımalı, nasıl sadeleşmek istediğinin yol haritasını oluşturmalı ve sonradan minimal insanlardan ilham almalı. (Benim yaptığım şimdilik bu)

Kural yoksa da ortak bir amacımız var: Daha az harcamak, daha az eşyaya bağlı olmak, kısacası hayatımızı yaşamak.

O zaman başlayalım:

1. Erteleme. Pes etme. Bırak konuşsunlar.

Önemli olan başlamak değil, sürdürmek. Kendine yol haritası hazırla, ilk nereden temizliğe başlayacağın hakkında. Küçük hedefler koy, onları başardığında yaptığın işten daha çok zevk alacaksın. Ve minimalizm serüveninde çevrendeki çoğu kişi seni yadırgayabilir. Bu durumu ben de yaşadım, yaşayan birçok insanla da konuştum. O yüzden dışarıyı duyma kendi içini dinle, bırak konuşsunlar. Zamanla yaptığın şeyler konuşan kişilerde de farkındalık oluşturacak. Pes etme, güçlüsün.
2. Bol bol araştır, oku.

Minimalizm hakkında çok faydalı bloglar, yayınlar var. Onları takip ederek, kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.

3. Hedef belirle.

Yeterli araştırma yaptıktan sonra kendi sade yaşamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Sade yaşam sizin için daha az eşyayla mı yaşamak, daha az alışveriş mi yapmak konsepti belirleyin. İstediğiniz yaşama odaklanıp, hedefleri gerçekleştirmek sizi daha mutlu edecektir.4. Günlük zaman ayır.

Günlük 15 dakika ya da 1 saat gibi süreler ile hedeflerini gerçekleştirebilirsin. Hedeflerini asla küçük veya büyük olarak görme. Hepsini gerçekleştirmeye çalış. Ama günlük zaman ayırmayı unutma.


5. Neyi değiştirmek istediğinizi belirleyin.

Hayatınızda hedeflerinize ulaşmanızdaki engel olan şeyleri belirleyin ve onları yok etmeye çalışın. Bu belki arkadaş grubu, işiniz ya da oturduğunuz yer olabilir. Bu durumların size engel olmasına izin vermeyin ki yeni bir hayata başlayabilesiniz.

Uzun bir süre yoktum, bazı planlar yaptım ve blog için biraz değişiklik yapmaya karar verdim. Tabi ki de ana konsept minimalizm olacak ama bunun yanı sıra motivasyon, kişisel gelişim, izlediklerim, okuduklarım, sizlerle paylaşmak istediklerimi de ekleyeceğim. Bakalım nasıl olacak, düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın :)

Sade ve huzurlu günler dilerim.


4 yorum:

 1. Yenilikleri bekliyorum :)
  http://loveandsmile.wordpress.com/

  YanıtlaSil
 2. Minik minik notlarla tam da ihtiyacım olduğu zamanda hayatımı güzelleştirmeye devam ediyorsun seni seviyorum...
  yazanyazarcik.blogspot

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar mutlu oldum bir bilsen. Hayatını güzelleştiren sensin, ben sadece yardımcı olmaya, dertleştiğin bir dostun sıcaklığı vermeye çalışıyorum. İyi ki varsın, ihtiyacın olduğunda ben hep buradayım :)

   Sil