18 Eylül 2017 Pazartesi

Yaşamını Organize Et

Mutlu haftalar dilerim herkese. Yaz dönemini atlattık ve iş/okul hayatımıza dönüş yaptık nihayet. Benim gibi tatili üzerinden atamayanlar varsa bu yazıya devam etsinler. Tempomu çok çabuk kaybeden biriyim. Yeniden toparlanmak için birkaç makale okudum hayat organizasyonu hakkında. Not aldıklarımı sizlerle paylaşmak istedim. O zaman başlayalım.


İlk olarak organize sözcüğünü inceleyelim. Dilimize Fransızcadan geçen organize kelimesinin anlamını araştırdığımda düzenleme, düzenli, örgütlü açıklamalarını buldum. Tamam Türk Dil Kurumunda anlamı böyle organizenin, peki ben bu kelimeyi duyduğumda harekete geçmek isteği oluyor mu diye sordum kendime. Yanıtım kesinlikle evetti. Organize yaşam için beli başlı yapı taşlar var. İlk olarak bunlardan başlayalım.1. Yazmak: Olmazsa olmazım artık. Çoğu sitede, izlediğim videolarda ilk olarak yazmaktan bahsediliyor. Kağıt, telefon farketmez elbet bir yere yazılacak, programlar yapılacaklar. Hafızaya güvenmemek lazım, unutacağımız şeyler olabilir elbet. Bunun için öyle süslü kalemler, kağıtlara gerek yok, küçük bir not defteri yardımıyla bile planlayıcınızı yapabilirsiniz.


2. Her şey yerine: Bu alışkanlık hem organize olmayı hem de zamandan tasarruf sağlamanızı sağlayacaktır. Evde her şeyin yerinin olması ve bunları kategorilere ayırmanın faydasını anlatamam. Mesela ben elektronik eşyalar, kablolar için kutular hazırladım. Eski ayakkabı kutularımı ciltledim ve her şey tamamlandı. Ayrıca gece yatmadan 15 dakika önce evinize/odanıza kısa bir göz atıp, düzenlerseniz sabaha daha enerjik olacağınızın garantisini verebilirim :)
3. Daha az: Tabi ki de en önemlisi. İstediğimiz kadar yaşamımızı organize etmeye çalışalım fazlalıklar olduğu sürece tam anlamıyla başaracağımızı düşünmüyorum. Ayrıca haftanın ya da ayın bir günün belirleyerek elden çıkarmalarınızı yapabilirsiniz. Ben 15 günde bir evi gözden geçiriyorum.  Özellikle kağıt türü şeyler hemen birikiyor, zamanında dosyalamak lazım. Daha az malzeme daha az dağınıklık demektir. 


4. Erteleme: Bu konuyla ilgili uzun bir yazı paylaşmıştım ama hatırlatmak istedim. Ayrıca bir şey daha belirtmek istiyorum, kendimize başarabileceğimiz görevler koyalım. Aşırılığa kaçmadan gerçekçi görevler oluşturmakta önemli. 


5. Denge: Organize bir hayatta stres en az düzeydedir ve yapılacaklar arasında bir denge oluşturulmuştur. "Yetişemiyorum" kelimesi söz konusu değildir bence. Ne zaman bu sözcüğü kullanmayı bırakırsam işte o zaman organize bir yaşam sürüyorum diyeceğim. Kısacası dengenizi sağlamaya çalışın :)Sizlerin organize yaşam için uyguladığı şeyler varsa benimle paylaşmayı unutmayın.Sevgiler, iyi haftalar.

2 yorum:

  1. " HERŞEY YERİNE " en önem verdiğim madde. 5 yaşındaki oğluma da öğrettim şükür ara ara şaşsa da uyyuyor :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Harika !! Küçük yaşlarda aşılamak gerek böyle davranışları, arada bizde de oluyor aksatmalar hiç görmeyin onları :)

      Sil