12 Nisan 2018 Perşembe

Tembelliğe Nokta

Merhaba sevgili dostlarım, nasılsınız?

When you work from your bed #HappinessIsHere http://www.smartbuyglasses.co.uk/designer-eyeglasses/general/--Wayfarer---------------------Bu aralar yoğunum iş için seyahatlere çıkmak zorundayım ve doğru söylemek gerekirse bundan mutluluk duyuyorum. Bu tempoyu özlemişim, uzun zamandır odamdan çıkmadığım için bu seyahatlar iyi geldi. Ancak üzerimde hala bir tembellik havası var, 2018 hedeflerime devam etmem için beni engelleyen bir şey var. Tembelliği nasıl aşarım diye kısa bir araştırma yaptım ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki bu sıralar benim gibi olanalar vardır, iyi gelir :) 


Eski düzen gibi maddeler halinde tik atarak gideceğiz. O zaman başlayalım. 

1- Tembelliğini tanımla: Kendi tembellik zincirinizi düşünün. Zincirleri hep olumlu davranışlarda kullanıyoruz ama bu seferlik bunu bozmamız lazım. Gün içinde ne yaptığında tembellik seviyen ve zamanın artıyor. Kendim tanımlayacak olursam akşamlar yatağa uzandığımda bir de elime telefonu alırsam işte o zaman uzun bir zincir oluşturuyorum. Bu yüzden bu davranışı sergilememek için elimden geleni yapacağım. 

2- Bebek adımları: Dürüst ol ve harekete geç. O an istediğin şeyi yap ama kısa süreli olsun. En zor şeye basitçe başla. İlk adımı attıktan sonra devamı gelecektir. Çok az gibi görünebilir ancak sizi motive edecektir.  

Dear Monet

3- Kaçış yollarını kapat: Tembelliğe tik atana kadar kaçış yollarından olabildiğince uzaklaşacağız. 5 dakika telefon arası vermemek lazım telefonu bulunduğumuz ortamdan kaldırmalıyız. Ya da benim gibi akşamları kendimizi direk yatağa atmıyoruz bunun yerine 15 dakikalık egzersiz yapabiliriz. Kısacası erteleme bahanelerini kaldırıyoruz. 

4- Tembelliği bırakırsan neleri kazanacağını listele: En çok sevdiğim şeylerden birisidir listelemek. "Eğer şu anda telefona boş boş bakmak yerine kitap okusaydım 2018 hedeflerime daha yakın olacaktım" gibi cümleler kuruyorum. Kendimi daha gerçekçi hissetmemi sağlıyor. Böylece o anda boş işten uzaklaşıp hedeflerime doğru yaklaşıyorum. 

Sizler tembelliği asıl noktalıyorsunuz. Benimle paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler, sade günler dilerim.

1 yorum:

  1. Minimalizme ilgim mimari,sanat ve fotoğraf sanatından başlayıp, dekorasyon, tüketim ve güncel yaşamıma yansıdı. Ülkemizde bu konuya ilişkin çaba sarf edenleri görmek keyif verici. Minimalizm serüveninizde başarılar dilerim (:

    Minimalizm hakkında yazıma davet etmek isterim. Saygılarımla.
    http://forestofnoreturn.blogspot.com/2018/08/sadelesmek-icin-minimalizm.html

    YanıtlaSil